MŚ w ju-jitsu: Szawernowska zastąpiła kontuzjowaną Chłobuszewską

Sporty walki
MŚ w ju-jitsu: Szawernowska zastąpiła kontuzjowaną Chłobuszewską
fot. PAP/EPA

Z powodu kontuzji kolana wicemistrzyni globu i brązowa medalistka mistrzostw Europy Karolina Chłobuszewska (57 kg) nie weźmie udział w mistrzostwach świata w ju-jitsu w Abu Zabi (15-24 listopada). Zastąpiła ją multimedalistka MŚ i ME w grapplingu Zofia Szawernowska.

- Od dłuższego już czasu trenerzy naszej reprezentacji obserwowali występy i rozmawiali z Zosią Szawernowską na temat jej debiutu w ju-jitsu. Bardzo dobrze spisała się pod koniec września w mistrzostwach Polski w Sochaczewie, wyraziła zainteresowanie występami w kadrze narodowej i stało się jasne, że wkrótce wzmocni ekipę biało-czerwonych. Spodziewaliśmy się jej pierwszego międzynarodowego startu w 2020 roku, tymczasem los spłatał figla Karolinie Chłobuszewskiej, a jej miejsce zajęła Zofia Szawernowska – powiedziała wiceprezes zarządu ds. sportowych Polskiego Związku Ju-Jitsu Anna Moskalewicz-Dudek.

 

Chłobuszewska jest srebrną medalistką ubiegłorocznych MŚ w Malmoe oraz brązową ME 2019 w Bukareszcie – obydwu sukcesy w konkurencji ne-waza (walki parterowe). - Wiązaliśmy duże nadzieje z kolejnym startem Karoliny w zawodach rangi mistrzowskiej, ale niestety skręciła kolano i czeka ją dłuższa przerwa w treningach. W tej sytuacji w wadze 57 kg zastąpi ją wspomniana Szawernowska, zawodniczka o ogromnym doświadczeniu międzynarodowych w sportach walki, a ponadto mająca ogromny atut w postaci swego zawodu. Zosia jest psychologiem sportu i świetnie radzi sobie w rozmaitych kwestiach psychologicznych itd. – podkreśliła przedstawicielka Związku.

 

29-letnia Szawernowska będzie startowała w reprezentacji prowadzonej przez trenerów Piotra Bagińskiego i Marcina Dudka. Z kolei szkoleniowcem kadry fightingu jest Jacek Szewczak. - Kilka tygodni temu w Kazachstanie Zosia Szawernowska wywalczyła złote krążki MŚ w grapplingu w formułach GI (w kimonach) i NoGi (bez kimon) w wadze do 58 kg. Mamy nadzieję, że sukces odniesie także już za kilka dni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w ju-jitsu – powiedziała Moskalewicz-Dudek o zawodniczce, która ma w dorobku m.in. sześć tytułów mistrzyni kontynentu w grapplingu, a specjalizuje się także w brazylijskim ju-jitsu. Przygodę ze sportami walki zaczęła stosunkowo późno, w 2013 roku.

 

W składzie na MŚ są również m.in.: ne waza - 52 kg Anna Augustyn-Mitkowska, 63 kg Sandra Pniak, 70 kg Magdalena Loska, +70 kg Justyna Sitko; fighting - 52 kg Magdalena Giec, 63 kg Marta Walotek, +70 kg Sitko. - Seniorska kadry liczy łącznie 18 osób i są to zdecydowanie nasi najlepsi reprezentanci, niemal wszyscy wymieniani są w gronie kandydatów do podium. Analizując ich szanse, liczymy na 13-14 medali, a przecież będą rywalizować też młodzieżowcy, gdzie również mamy kilkoro bardzo utalentowanych zawodniczek i zawodników – dodała wiceprezes Polskiego Związku Ju-Jitsu.

 

Kilka miesięcy temu mistrzami Europy w walkach parterowych zostali Maciej Kozak (85 kg), Bartosz Zawadzki (94 kg) i Michał Piwowarski (+94kg) oraz w fightingu Giec (obroniła tytuł w 52 kg z Gliwic z 2018 roku) i Rafał Riss (+94 kg). Natomiast aktualnymi wicemistrzami globu są Zawadzki i Dawid Karkosz (85 kg) w fightingu.

 

- Chcemy po raz kolejny potwierdzić przynależność do światowej czołówki, a przy okazji znów zrobić świetną reklamę polskiego ju-jitsu i zaprosić zagraniczne ekipy na zbliżające się pierwsze w historii mistrzostwa Europy NoGi oraz Polish Open, w tym dla niepełnosprawnych. Miasto Gliwice zaprasza na zawody w dniach 13-15 grudnia. Marzymy, aby najważniejsze turnieje, do tego na koniec sezonu, należały do biało-czerwonych – podsumowała Moskalewicz-Dudek.

 

- Zależy nam, aby pokazać się z jak najlepszej strony na koniec roku w MŚ oraz w ME w Gliwicach. Prosimy o wsparcie i doping dla naszej złotej drużyny, która świetnie spisuje się na międzynarodowych arenach - dodał prezes Związku Tomasz Knap.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze