El. Euro 2020: Francja wygrała grupę H. Setny mecz Deschampsa

W ostatniej kolejce eliminacji mistrzostw Europy triumfowali faworyci. W grupie H Francja pokonała Albanię 2:0. Był to setny mecz Didiera Deschampsa w roli selekcjonera „Trójkolorowych". W innych spotkaniach Turcja pokonała Andorę 2:0, z kolei Islandia wywalczyła trzy punkty w starciu z Mołdawią (2:1).

Przed ostatnią kolejką wiedzieliśmy już, że to Francja i Turcja pojadą na przyszłoroczne mistrzostwa Europy. Jedyną niewiadomą było, która z drużyn wygra rywalizację o pierwsze miejsce w grupie H. Faworytem byli „Trójkolorowi”, którzy mieli przewagę dwóch punktów.

W niedzielnym spotkaniu selekcjoner gości obchodził jubileusz. Deschamps poprowadził drużynę mistrzów świata po raz setny. Będąc pewny awansu, dał szansę pograć zmiennikom. Jak się okazało, nie zawiódł się. Już w ósmej minucie Francuzi wyszli na prowadzenie za sprawą Corentina Tolisso. Piłkarz występujący w Bayernie Monachium otworzył wynik meczu strzałem głową po stałym fragmencie gry. Drugiego gola dla Francji przed przerwą zdobył Antoine Griezmann.

Po przerwie goście wciąż nacierali na bramkę Albańczyków. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Olivier Giroud, którego strzały obijały słupki lub świetnie je bronił Etrit Berisha. Ostatecznie mistrzowie świata nie podwyższyli prowadzenia w drugiej połowie.

Dzięki wygranej na nowo otwartym stadionie w Tiranie Francja zwyciężyła w grupie H. Było to 65. zwycięstwo „Trójkolorowych” pod wodzą Deschampsa.

Albania – Francja (0:2)
Bramki: Tolisso 8, Griezmann 30

Albania: Etrit Berisha - Elseid Hysaj (82. Lorenc Trashi), Berat Djimsiti, Kastriot Dermaku, Frederic Veseli - Keidi Bare, Klaus Gjasula, Emir Lenjani (46. Odise Roshi) - Kristi Qose (46. Ledian Memushaj) - Rey Manaj, Bekim Balaj

Francja: Steve Mandanda - Clement Lenglet, Raphael Varane, Presnel Kimpembe - Benjamin Mendy (75. Lucas Digne), Moussa Sissoko, Corentin Tolisso, Leo Dubois (88. Benjamin Pavard) - Antoine Griezmann - Olivier Giroud, Wissam Ben Yedder (85. Nabil Fekir)

Żółte kartki: Hysaj - Lenglet

W równoległym meczu Turcja bez większych problemów pokonała na wyjeździe Andorę. Już w pierwszej połowie goście narzucili swój styl gry i pewnie prowadzili 2:0. Oba gole strzelił Enes Unal, dla którego były to premierowe trafienia w drużynie narodowej.

Andora – Turcja 0:2 (0:2)
Bramki: Unal 17, 21 (k)

Andora: Josep Gomes (87. Ferran Pol) - Moises San Nicolas, Ildefons Lima, Max Llovera, Joan Cervos - Ludovic Clemente (85. Jordi Rubio), Marc Vales, Marc Rebes, Alex Martinez - Cristian Martinez, Jordi Alaez (71. Victor Rodriguez)

Turcja: Ugurcan Cakir - Ozan Kabak, Merih Demiral (80. Yildirim Cetin), Kaan Ayhan - Omer Bayram, Hakan Calhanoglu (60. Berkay Ozcan), Ozan Tufan, Ahmed Kutucu (85. Emre Kilinc), Nazim Sangare - Enes Unal, Yusuf Yazici

Żółte kartki: Lima, Llovera, Vales - Ayhan

W ostatnim meczu grupy H Islandia pokonała na wyjeździe Mołdawię 2:1. Gola na wagę trzech punktów zdobył Gylfi Sigurdsson. Warto zanotować, że w końcówce meczu pomocnik nie wykorzystał rzutu karnego. Goście, by wywalczyć awans na Euro 2020, będą musieli odnieść zwycięstwo w wiosennych barażach.

Mołdawia – Islandia 1:2 (0:1)

Bramki: Milinceanu 56 - Bjarnason 17, Sigurdsson 65

Mołdawia: Alexei Coselev - Maxim Fosca, Igor Armas, Artur Cracium, Sergiu Platica - Vadim Rata, Catalin Carp (90. Andrei Cojocari), Artur Ionita, Eugeniu Cociuc - Radu Ginsari (83. Dinu Graur) - Nicolae Milinceanu (60. Vitalie Damascan)

Islandia: Hannes Thor Halldorsson - Ari Freyr Skulason, Ragnar Sigurdsson, Svemir Ingi Ingason, Victor Palsson - Mikael Anderson (55. Samuel Fridjonsson), Gylfi Sigurdsson, Birkir Bjamason (87. Hoerdur Magnusson), Amor Sigurdsson - Kolbeinn Sigthorsson (29. Vider Oem Kjartansson), Jon Dadi Boedvarsson

Żółte kartki: Craciun, Rata, Ionita – Bjarnason, Palsson, Sigurdsson.