El. Euro 2020: Portugalia wywalczyła awans! 99. gol Ronaldo

W grupie B eliminacji mistrzostw Europy losy awansu z drugiego miejsca ważyły się do ostatniej kolejki. Ostatecznie do grona szczęśliwców dołączyła Portugalia dzięki wygranej z Luksemburgiem 2:0. Na potknięcie mistrzów Starego Kontynentu liczyli Serbowie, ale zaprzepaścili swoją szansę, remisując z Ukrainą 2:2.

Portugalczycy do ostatniej kolejki musieli walczyć o upragniony awans na Euro 2020. Obrońcy tytułu przegrali rywalizację o zwycięstwo w grupie z Ukrainą i na kolejkę przed końcem mieli zaledwie punkt przewagi nad trzecią Serbią. By świętować wyjazd na mistrzostwa Europy, musieli pokonać Luksemburg przed tamtejszą publicznością.

Podopieczni Fernando Santosa stanęli przed ciężkim zadaniem. Murawa na Stade Josy Barthel była w kiepskim stanie, co bardzo przeszkadzało drużynie Cristiano Ronaldo. W ich grze było dużo niedokładności, co mogło zostać wykorzystane przez gospodarzy.

Upragnioną bramkę goście zdobyli pod koniec pierwszej połowy. Autorem trafienia był Bruno Fernandes, który w 39. minucie pokonał Anthony'ego Morisa. Zawodnik Sportingu Lizbona strzelił swojego pierwszego gola dla reprezentacji w meczu o punkty.

Po przerwie mistrzowie Europy mogli podwyższyć prowadzenie, ale często brakowało im skuteczności. Mylili się Bernardo Silva, czy Ronaldo, który wyraźnie był niezadowolony ze stanu nawierzchni. Kapitan Portugalczyków ostatecznie trafił do bramki. W 82. minucie z najbliższej odległości strzelił swojego 99. gola dla drużyny narodowej.

Luksemburg - Portugalia 0:2 (0:1)
Bramki: Fernandes 39, Ronaldo 86

Luksemburg: Anthony Moris - Laurent Jans, Maxime Chanot, Lars Cristian Krogh, Dirk Carlson - Vincent Thill (82' Aurelien Joachim), Leandro Barreiro (74' Danel Sinani), Aldin Skenderovic, David Turpel (59' Olivier Thill) - Gerson Rodrigues, Maurice Deville

Portugalia: Rui Patricio - Raphael Guerreiro, Ruben Dias, Jose Fonte, Ricardo Pereira - Pizzi (62' Joao Moutinho), Danilo Pereira, Bruno Fernandes (90' Ruben Neves - Cristiano Ronaldo, Andre Silva(71' Diogo Jota), Bernardo Silva

Żółte kartki: Deville, Chanot - B. Silva.

W równoległym meczu Serbowie zremisowali z Ukrainą. Już w 9. minucie Dusan Tadic otworzył wynik spotkania po uderzeniu z rzutu karnego, ale rywale odpowiedzieli trafieniem Romana Yaremchuka.

W drugiej połowie ponownie na prowadzenie wyszli gospodarze. Gola na 2:1 zdobył Aleksandar Mitrovic. Radość i nadzieje na awans Serbów trwały do trzeciej minuty doliczonego czasu gry. Wtedy to Ukraina wyrównała za sprawą uderzenia Artema Biesiedina. Napastnik Dynama Kijów wykorzystał podanie od Andriya Yarmolenki i ustalił wynik spotkania.

Portugalia ostatecznie wykonała swój plan, jakim był awans na Euro 2020. Mistrzowie Europy długo męczyli się z Luksemburgiem, ale ostatecznie uniknęli wpadki i pojadą bronić tytułu. Serbia wciąż ma szansę na udział w turnieju przez baraże.

Serbia - Ukraina 2:2 (1:1)
Bramki: Tadic 9-karny, Mitrovic 56 - Yaremchuk 32, Besiedin 90+3

Serbia: Predrag Rajkovic - Nikola Maksimovic, Nikola Milenkovic, Aleksandar Kolarov, Milan Rodic - Nemanja Gudelj, Nemanja Maksimovic (76' Luka Milivojevic) - Dusan Tadic, Nemanja Radonjic (82' Sergej Milinkovic-Savic), Adem Ljajic (69' Mijat Gacinovic) - Aleksandar Mitrovic

Ukraina: Andriy Pyatov - Vitalii Mykolenko, Sergey Krivtso, Mykola Matviyenko, Alexander Karavaev - Serhiy Sydorchuk - Anriy Yarmolenko, Ruslan Malinovsky (88' Yevhen Shakhov), Viktor Kovalenko (77' Vladimir Shepelev), Viktor Tsigankov (77' Artem Biesiedin) - Roman Yaremchuk

Żółte kartki: Radonjic, Kolarov - Matviyenko.