Selekcjoner polskich hokeistów znalazł pracę w Szwecji

Zimowe
Selekcjoner polskich hokeistów znalazł pracę w Szwecji
fot. Cyfrasport

Selekcjoner hokejowej reprezentacji Polski Tomasz Valtonen został trenerem szwedzkiego klubu Mora (drugi poziom rozgrywek). Kilka dni wcześniej rozstał się z drugoligowym niemieckim Ravensburg Towerstars, gdzie pracował od początku sezonu.

Urodzony w Polsce Fin zastąpił Jeffa Jakobsa, który został zwolniony. - Niestety, od dawna mamy tendencję spadkową i jesteśmy przekonani, że ta zmiana trenera będzie ważnym zastrzykiem dla zespołu. Musimy dokonać dużych zmian i działać dla dobra klubu - powiedział prezes Mora Lars Lisspers, cytowany na stronie internetowej klubu.

 

- Podjęliśmy tę decyzję, ponieważ jesteśmy to winni naszym partnerom. Daliśmy naszym nowym trenerom jasno do zrozumienia, że naszym celem jest miejsce co najmniej w ósemce, aby zagrać w play off - dodał Lisspers.

 

Mora zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli.

 

Valtonen w poprzednich rozgrywkach łączył prowadzenie biało-czerwonych z pracą w ekstraligowym Podhalu Nowy Targ.

 

W listopadzie reprezentacja Polski pod jego wodzą zajęła trzecie miejsce w turnieju EIHC w Gdańsku, wygrywając z Japonią 3:2 oraz doznając porażek po 0:2 z Włochami i Węgrami.

 

Najważniejszą imprezą tegorocznego sezonu będą kwietniowe mistrzostwa świata Dywizji IB w Katowicach, gdzie rywalami Polaków będą Serbia, Litwa, Estonia, Japonia i Ukraina.

 

Finowi pomagają w kadrze rodacy Risto Dufva i odpowiedzialny za szkolenie bramkarzy Tommi Satosaari. Obaj na co dzień pracują w GKS Katowice.

 

Valtonen przejął kadrę latem 2018 roku po zwolnieniu przez PZHL Kanadyjczyka Teda Nolana, pod którego kierunkiem Polacy spadli do Dywizji 1B mistrzostw świata, czyli na trzeci poziom rozgrywkowy.

 

W maju 2019 Finowi nie udało się wywalczyć awansu do Dywizji 1A (drugi poziom mistrzostw świata). Na turnieju Dywizji 1B w Tallinnie biało-czerwoni zajęli drugie miejsce, przegrywając kluczowy mecz Rumunią. Mimo to zachował posadę selekcjonera, rozstał się jednak z Podhalem, które doprowadził do czwartej lokaty w ekstralidze, przyjmując ofertę Ravensburga.

 

Jednym z argumentów przy podpisywaniu kontraktu w Niemczech byłą zgoda klubu na równoległą pracą z polską kadrą.

 

Valtonen urodził się 8 stycznia 1980 roku w Piotrkowie Trybunalskim. W wieku czterech lat wyjechał do Finlandii. Z reprezentacją tego kraju zdobył złote medale mistrzostw świata do lat 18 (1997) i do lat 20 (1998). W 1998 roku został wybrany w drugiej rundzie draftu ligi NHL przez Detroit Red Wings, ale w najlepszej lidze świata nigdy nie wystąpił. Największe sukcesy święcił z Jokeritem Helsinki, z którym w 2002 roku sięgnął po mistrzostwo Finlandii.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie