El. Euro 2020: Walijczycy wywalczyli awans. Dramat Węgrów

Walijczycy pokonali u siebie Węgrów (2:0) w ostatnim meczu niezwykle wyrównanej grupy E, dzięki czemu wywalczyli sobie awans na mistrzostwa Europy 2020 z drugiego miejsca. Ze względu na zwycięstwo nad Azerbejdżanem (również 2:0), trzecią lokatę zajęli Słowacy, a w obliczu porażki w Cardiff, na czwartą pozycję spadli dotychczasowi wiceliderzy z Węgier.

Przed ostatnimi dwoma meczami grupy E sytuacja w tabeli prezentowała się niezwykle emocjonująco. Na pierwszym miejscu, z przewagą pięciu punktów nad Węgrami znajdowali się Chorwaci, natomiast szansę na awans z drugiej lokaty, oprócz "Bratanków", mieli również Walijczycy i Słowacy. Warianty prezentowały się tak, że wywalczenia bezpośredniej promocji na mistrzostwa Europy 2020 mogli być pewni zwycięzcy meczu w Cardiff, gdzie Walia podejmowała Węgry, natomiast w przypadku remisu tych drużyn, na Euro awansowałaby Słowacja, jeżeli oczywiście udałoby się jej pokonać ostatni w tabeli Azerbejdżan.

Plany Madziarów zaczęły się sypać już w 15. minucie gry, gdy Gareth Bale idealnie dośrodkował na głowę znajdującego się w polu karnym Aarona Ramseya, a zawodnik występujący na co dzień w Juventus FC pokonał Pétera Gulácsiego. W pierwszej połowie Węgrzy mieli sytuację, by wyrównać wynik, ale strzał Ádáma Szalaia z odległości około pięciu metrów kapitalnie obronił Wayne Hennessey. Kilka sekund później bramkarz Walijczyków obronił dobitkę, tym razem posłaną przez Rolanda Sallaia. W drugiej połowie wynik ustalił Ramsey, który najlepiej odnalazł się w chaosie mającym miejsce po stałym fragmencie gry i strzelił drugiego gola.

W meczu rozgrywanym w Trnawie również padł wynik 2:0. W 19. minucie płaskim strzałem z pogranicza pola karnego, rezultat otworzył Robert Bozenik, a w drugiej połowie gości dobił Marek Hamsik. Z drugiego miejsca tabeli grupy E awansowali tym samym Walijczycy. Na trzecim miejscu uplasowali się Słowacy, a czwarte miejsce zajęli ostatecznie Węgrzy.

Walia - Węgry 2:0 (1:0)
Bramki: Ramsey 15, 47

Walia: Wayne Hennessey - Connor Roberts, Tom Lockyer, Chris Mepham, Ben Devies - Joe Morrell (50. Ethan Ampadu), Joe Allen - Aaron Ramsay, Gareth Bale (88. Harry Wilson), Daniel James - Kieffer Moore

Węgry: Péter Gulácsi - Gergő Lovrencsics, Botond Baráth, Ádám Lang, Zsolt Nagy - Máté Pátkai, Ádám Nagy (60. István Kovács) - Balázs Dzsudzsák (72. Roland Varga), Dominik Szoboszlai, Roland Sallai (83. Filip Holender) - Ádám Szalai

Żółte kartki: Lockyer, James - Pátkai, Kovács.

Sędzia: Ovidiu Hațegan (Rumunia).

Słowacja - Azerbejdżan 2:0 (1:0)
Bramki: Bozenik 19, Hamsik 86

Słowacja: Martin Dubravka - Peter Pekarik, Norbert Gyömbér, Milan Skriniar, David Hancko - Juraj Kucka (85. Ondrej Duda), Stanislav Lobotka, Marek Hamsik - Matus Bero, Robert Bozenik (77. Samuel Mraz), Lukas Haraslin (71. Michal Duris)

Azerbejdżan: Emil Balajew - Badawi Hüsejnow, Bahlul Mustafazada, Abbas Hüsejnow, Anton Krywotsiuk (73. Tamkin Khalilzada) - Qara Qarayev, Eddy Silvestre (46. Elvin Jamalov) - Vüsal Isgandarli, Cavid Hüsejnow (79. Renat Dadaszow), Shahriyar Rahimow - Ramil Szejdajew

Żółte kartki: Haraslin, Skriniar - Silvestre, Hüsejnow, Khalilzalada.