El. Tokio 2020: Polscy koszykarze w drugim koszyku przed losowaniem

Reprezentacja Polski koszykarzy została rozstawiona przez FIBA w drugim koszyku przed środowym losowaniem turniejów kwalifikacyjnych do igrzysk w Tokio. Odbędzie się ono w szwajcarskim Mies. Rywalizacja toczyć się będzie w czerwcu w Kanadzie, Chorwacji, Serbii i na Litwie. Koszyki zostały ułożone na podstawie rankingu FIBA, w którym Polska zajmuje obecnie 13. miejsce.

16 drużyn zostało rozstawionych w sześciu koszykach, a wysoka pozycja Polski to efekt bardzo dobrego występu w mistrzostwach świata w Chinach, w których podopieczni trenera Mike'a Taylora zajęli ósme miejsce. Biało-Czerwoni na pewno nie trafią na Brazylię, Czechy i Włochy, które znalazły się w tym samym koszyku. W światowym rankingu Czechy plasują się na 10. miejscu, Brazylia na 11., a Włochy na 12.

W pierwszym koszyku są drużyny Serbii, Grecji, Rosji i Litwy, którą poprowadzi Darius Maskoliunas, były zawodnik Prokomu Trefla Sopot, dwukrotny mistrz kraju z tym klubem, a także triumfator Euroligi z Żalgirisem Kowno (1999).

Biało-Czerwoni prawo gry w turniejach kwalifikacyjnych zapewnili sobie także w trakcie wrześniowych mistrzostw świata. Grali tam nawet o bezpośredni awans na igrzyska, ale w ćwierćfinale ulegli późniejszemu złotemu medaliście - Hiszpanii 78:90, a następnie Czechom (84:94) i USA (74:87). Bezpośrednie bilety do Tokio w Chinach wywalczyło siedem drużyn: Hiszpania, Argentyna, Francja, Australia, USA, Nigeria, Iran. Japonia weźmie udział w rywalizacji jako gospodarz IO.

Gospodarzami czterech turniejów (23-28 czerwca 2020) będą: kanadyjska Victoria, Split, Belgrad i Kowno. Kwalifikacje - cztery miejsca, wywalczą tylko ich zwycięzcy.

Oprócz drużyn z rankingu, FIBA przyznała osiem "dzikich kart" uprawniających do uczestnictwa w olimpijskich turniejach kwalifikacyjnych, drużynom które nie brały udziału w MŚ. Z Europy otrzymały je Słowenia i Chorwacja.

Także w Mies 27 listopada odbędzie się losowanie turniejów kwalifikacyjnych koszykarek, których gospodarzami zostały: belgijska Ostenda, chiński Foshan, francuskie Bourges oraz Belgrad. Turnieje odbędą się od 6 do 9 lutego. 16 drużyn walczyć będzie w czterech grupach o 10 miejsc, bo pewne udziału są tylko gospodarz - Japonia oraz mistrzynie świata Amerykanki.