Polscy siatkarze zagrają w przyszłorocznych mistrzostwach Europy

W finale rozegranego w łotewskim Daugavpils wschodnioeuropejskiego turnieju kwalifikacyjnego (EEVZA) Polska wygrała z Rosją 3:1 i awansowała do finałów mistrzostw Europy U–18. W imprezie rywalizowali siatkarze z rocznika 2003 i młodsi.

Turniej rozegrano od 21 do 24 listopada. Polacy prowadzeni przez trenera Michała Bąkiewicza bez straty seta wygrali rywalizację w grupie B (3:0 Łotwa, 3:0 Białoruś, 3:0 Gruzja), a w meczu o pierwsze miejsce ograli 3:1 reprezentację Rosji. Po porażce na przewagi w premierowej partii (24:26), dwa kolejne sety zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem biało-czerwonych. Czwarta odsłona również była wyrównana, ale kluczowe piłki wygrali Polacy. Decydujące punkty przyniosły: as serwisowy Kajetana Kubickiego, skuteczna kiwka Jakuba Olszewskiego oraz blok (25:23). Najwięcej punktów dla zwycięzców wywalczył Kacper Ratajewski (18).

Turniej finałowy mistrzostw Europy siatkarzy U–18 zostanie rozegrany w lipcu 2020 roku na parkietach Włoch i Grecji.

Wyniki meczów reprezentacji Polski na mistrzostwach EEVZA 2019 (Daugavpils, 21–24 listopada):

2019-11-21: Łotwa – Polska 0:3 (19:25, 21:25, 13:25) – grupa B.
2019-11-22: Polska – Białoruś 3:0 (25:17, 25:19, 25:19) – grupa B.
2019-11-23: Gruzja – Polska 0:3 (14:25, 11:25, 10:25) – grupa B.

2019-11-24: Polska – Rosja 3:1 (24:26, 25:15, 25:16, 25:23) – finał.

Skład reprezentacji Polski:

rozgrywający: Kajetan Kubicki, Kacper Pakos.
atakujący i przyjmujący: Tytus Nowik, Jakub Olszewski, Przemysław Peryt, Kacper Ratajewski, Kamil Szymendera, Piotr Śliwka.
środkowi: Jakub Gaweł, Mateusz Nowak, Konrad Pacholski, Jakub Szafrański.
libero: Jakub Hawryluk, Maksymilian Kędzierski.