Turniej piłkarek ręcznych w Lublinie: Polska wygrała z Ukrainą

Piłka ręczna

W drugim dniu rozgrywanego w Lublinie Turnieju 450-lecia Unii Lubelskiej piłkarek ręcznych Polska pokonała Ukrainę 30:17 (16:8). To druga wygrana biało-czerwonych, które w piątek zwyciężyły Litwę 37:19. W niedzielę w ostatnim dniu turnieju Polska zmierzy się z Białorusią, która także ma na koncie dwie wygrane: z Ukrainą 31:22 i w sobotę z Litwą 36:23 (22:8).

Po łatwym piątkowym zwycięstwie nad Litwą kolejnym przeciwnikiem była Ukraina, z którą Polki rywalizują w eliminacjach do przyszłorocznych mistrzostw Europy. W meczu w Kijowie podopieczne norweskiego szkoleniowca Arne Senstada wygrały zaledwie jedną bramką 27:26, ale do Lublina aktualna trenerka reprezentacji naszych sąsiadów, brązowa medalistka olimpijska z Aten Natalia Liapina przywiozła odmłodzony zespół, który nie był w stanie nawiązać równorzędnej walki z ekipą gospodarzy.

Od pierwszych minut Polki zdecydowanie dominowały, a w bramce znakomicie spisywała się Weronika Gawlik. Ukrainki swoją pierwszą bramkę zdobyły dopiero w dziesiątej minucie, kiedy rzut karny wykorzystała Natalia Sawczyn. W 22. minucie po efektownym podaniu polskiej bramkarki do Darii Zawistowskiej, ta zdobyła czternastego gola i Polki prowadziły już różnicą dziesięciu trafień.

Podobnie jak w piątek Senstad zaczął rotować składem dając możliwość gry wszystkim zawodniczkom widniejącym w protokole. Miało to wpływ na nieco słabszą skuteczność, choć ani przez moment Ukrainki nie zdołały prowadzić w miarę wyrównanej gry. Na listę strzelczyń wpisały się piątkowe debiutantki w seniorskiej reprezentacji, dziewiętnastolatki - bramkarka KPR Gminy Kobierzyce Barbara Zima, która trafiła przez całe boisko oraz rozgrywająca Magda Więckowska. Zawodniczka Korony Handball Kielce do pierwszej bramki strzelonej Litwie dołożyła dwie kolejne w spotkaniu z Ukrainą.

Niedzielne spotkanie Polski z Białorusią (godz. 17.15) decydować będzie o zwycięstwie w całym turnieju.

Polska - Ukraina 30:17 (16:8)

Polska: Adrianna Płaczek, Weronika Gawlik Barbara Zima 1 - Kinga Achruk 2, Karolina Kudłacz-Gloc 6, Monika Kobylińska 2, Joanna Szarawaga 1, Joanna Drabik 2, Daria Zawistowska 1, Adrianna Grna 2, Kinga Grzyb 3, Aleksandra Zych 5, Aleksandra Zimny, Patrycja Świerżewska 3, Magda Więckowska 2, Katarzyna Janiszewska, Kinga Jakubowska.

Najwięcej bramek dla Ukrainy: Irina Kompaniec 7.