PKO Ekstraklasa: W Gliwicach Śląsk rozbił Piasta i jest liderem

Piłkarze Śląska Wrocław wygrali w Gliwicach z Piastem 3:0 (0:0) w meczu 17. kolejki rozgrywek PKO Ekstraklasy. Zwycięstwo dało im prowadzenie w ligowej tabeli, wcześniej bowiem Pogoń zaledwie zremisowała w Gdyni z Arką i stracił pozycję lidera. Śląsk wyprzedza szczecinian o jeden punkt, w niedzielę z wrocławianami może się zrównać Cracovia, która zagra w Łodzi z ŁKS-em.

Gospodarze chcieli się zrehabilitować za wyjazdową porażkę z Lechem Poznań 0:3 tydzień wcześniej, wrocławianie grali o piątą ligową wygraną z kolei. Piłkarze gości wyszli na rozgrzewkę w koszulkach z napisem „Broziu, jesteśmy z Tobą”. Ich kolega Łukasz Broź w środę przeszedł zabieg po urazie zerwania więzadeł w kolanie.

Chociaż wrocławianie zaczęli spotkanie odważnie, mogli po pierwszej połowie przegrywać nawet kilkoma golami. Piłkarze Piasta kilka razy stworzyli bardzo dobre sytuacje podbramkowe. Zabrakło im skuteczności. Piotr Parzyszek trafił w poprzeczkę, Martin Konczkowski z bliska – w bramkarza rywali, a obrońca Śląska Wojciech Golla dwukrotnie wybił piłkę z linii bramkowej.

Takich okazji w pierwszej części meczu podopieczni trenera Vitzslava Lavicki po drugiej stronie boiska nie mieli.

Po przerwie miejscowi kibice przekonywali, że „tylko zwycięstwo”, a gola pierwsi mogli zdobyć przyjezdni, gdyby Erik Exposito opanował piłkę przed bramkarzem Piasta.

W 57. minucie było już 0:1. Po zagraniu ręką przez gliwickiego obrońcę Tomasa Huka sędzia, korzystając z wideoweryfikacji, podyktował rzut karny, wykorzystany przez Roberta Picha.

Okazję do wyrównania miał Mikkel Kirkeskov. Jego potężny strzał z rzutu wolnego obronił Matus Putnocky. Ponownie skuteczniejsi okazali się goście. Po uderzeniu Jakuba Łabojki z daleka błąd popełnił Frantisek Plach i piłka wpadła do siatki.

Wrocławianie przed końcem wyprowadzili jeszcze kontrę, zakończoną trafieniem Przemysława Płachety i wygrali 3:0. Odnieśli tym samym pierwsze ligowe wyjazdowe zwycięstwo z Piastem od 17 maja 2009 roku.

Wyrównali też klubowy rekord zwycięstw z rzędu z sezonu 1976/77, kiedy pierwszy raz zdobywali mistrzostwo Polski.

Piast Gliwice - Śląsk Wrocław 0:3 (0:0)

Bramki: Robert Pich (57. - karny), Jakub Łabojko (76.), Przemysław Płacheta (86.).

Żółte kartki: Tomas Huk - Robert Pich, Michał Chrapek, Wojciech Golla, Krzysztof Mączyński.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Bartosz Rymaniak, Uros Korun, Tomas Huk, Mikkel Kirkeskov - Martin Konczkowski (73. Gerard Badia), Tom Hateley, Patryk Sokołowski, Jorge Felix - Dominik Steczyk (62. Sebastian Milewski), Piotr Parzyszek (76. Patryk Tuszyński).

Śląsk Wrocław: Matus Putnocky - Kamil Dankowski, Israel Puerto, Wojciech Golla, Dino Stiglec - Robert Pich (90+1. Diego Zivulic), Jakub Łabojko, Krzysztof Mączyński, Michał Chrapek (85. Damian Gąska), Przemysław Płacheta - Erik Exposito (52. Mateusz Cholewiak).

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 4 006.