PlusLiga: ZAKSA pewnie pokonała GKS

W spotkaniu 8. kolejki PlusLigi Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z GKS Katowice 3:1. Po dwóch wyrównanych setach był remis, ale dwie kolejne odsłony przebiegały przy wyraźnej przewadze mistrzów Polski, którzy utrzymali pozycję lidera.

W pierwszym secie oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip. Do stanu 20:20 katowiczanie dotrzymywali kroku ekipie mistrza Polski. Potem akcje kończył Aleksander Śliwka (23:20), ten sam zawodnik wywalczył piłkę setową (24:21), a w ostatniej akcji seta goście przebili piłkę w aut po ataku Kamila Semeniuka (25:22).

Druga odsłona toczyła się przy minimalnej przewadze przyjezdnych. W końcówce, po ataku Rafała Szymury odskoczyli na trzy oczka (18:21), potem mieli piłkę setową przy stanie 21:24. Siatkarze ZAKSY zdołali doprowadzić do rywalizacji na przewagi. Zwycięsko wyszli z niej goście, którzy rozstrzygnęli sprawę skutecznymi atakami Szymury i Jakuba Szymańskiego (24:26).

W trzeciej partii inicjatywę odzyskali podopieczni trenera Nikoli Grbicia, ale też przyczyniła się do tego nieco słabsza gra siatkarzy GKS. Po wyrównanym początku, ZAKSA zaczęła budować przewagę (16:11, 20:14) i w końcówce kontrolowała sytuację na parkiecie. As serwisowy Arpada Barotiego ustalił wynik na 25:18.

Podobny scenariusz miał kolejny set, w którym ZAKSA szybko uzyskała wyraźną przewagę (6:1). Katowiczanie próbowali jeszcze się odgryźć, zmniejszyli punktowy dystans, ale tylko na chwilę, bo środkowa część seta znów przebiegała pod znakiem dominacji gospodarzy (16:9). Kędzierzynianie spokojnie zmierzali po zwycięstwo. Baroti wywalczył piłkę meczową, a w kolejnej akcji Szymura zaatakował w aut (25:17).

Najwięcej punktów: Kamil Semeniuk (16), Arpad Baroti (13), Aleksander Śliwka (12) – ZAKSA; Jakub Jarosz (14), Jakub Szymański (11) – GKS. MVP: Kamil Semeniuk.

Grupa Azoty ZAKSA: Arpad Baroti, Kamil Semeniuk, David Smith, Aleksander Śliwka, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski – Paweł Zatorski (libero) oraz Krzysztof Rejno. Trener: Nikola Grbić.
GKS: Jan Firlej, Jakub Jarosz, Jan Nowakowski, Jakub Szymański, Rafał Szymura, Miłosz Zniszczoł – Dustin Watten (libero) oraz Adrian Buchowski, Kamil Drzazga, Maciej Fijałek, Wiktor Musiał. Trener: Dariusz Daszkiewicz.

Terminarz i plan transmisji 8. kolejki PlusLigi:

2019-11-30: Jastrzębski Węgiel – PGE Skra Bełchatów 3:2 (25:22, 20:25, 17:25, 32:30, 15:13)
2019-11-30: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – GKS Katowice 3:1 (25:22, 24:26, 25:18, 25:17)
2019-11-30: MKS Ślepsk Malow Suwałki – Cuprum Lubin (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2019-12-01: Aluron Virtu CMC Zawiercie – Cerrad Enea Czarni Radom (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-12-01: Verva Warszawa Orlen Paliwa – Asseco Resovia (niedziela, godzina 20.00; transmisja – Polsat Sport)
2019-12-02: BKS Visła Bydgoszcz – Indykpol AZS Olsztyn (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-12-02: MKS Będzin – Trefl Gdańsk (poniedziałek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).