PŚ w biathlonie: Polska sztafeta mieszana... nie namieszała

Polscy biathloniści zajęli 14. miejsce w sztafecie mieszanej 4x6 km w Oestersund, gdzie odbywają się inaugurujące sezon zawody Pucharu Świata. Zwyciężyli Włosi, a na podium stanęli też Norwegowie i Szwedzi.

W polskiej sztafecie pobiegli: Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk, Grzegorz Guzik i Łukasz Szczurek. Najgorzej wypadł Guzik, który musiał pokonać jedną rundę karną.

W składzie zwycięskiej Italii znalazły się z kolei Dorothea Wierer i Lisa Vittozzi, które w minionym sezonie do ostatnich zawodów walczyły o triumf w klasyfikacji generalnej zawodów indywidualnych. Ostatecznie Kryształową Kulę zdobyła Wierer.

Po raz pierwszy w PŚ sztafeta mieszana odbyła się w formacie 4x6 km. Dotychczas kobiety biegły na 6, a mężczyźni - na 7,5 km. Europejska Unia Biathlonu (IBU) postanowiła jednak ujednolicić dystans. W obecnym sezonie w tej konkurencji biathloniści czasem będą ścigać się w formacie 4x6, a czasem 4x7,5 km.

Wcześniej, na inaugurację tego sezonu, odbyła się rywalizacja w supermikście. Zwyciężyli reprezentanci gospodarzy Hanna Oeberg i Sebastian Samuelsson, a Biało-Czerwoni w składzie: Kinga Zbylut i Andrzej Nędza-Kubiniec zajęli 16. miejsce.

Pierwsze zawody indywidualne w tym sezonie - sprint mężczyzn na 10 km i kobiet na 7,5 km - zaplanowano na niedzielę. Runda w Szwecji potrwa do 8 grudnia.

Wyniki:

1. Włochy     1:05.56,1 (0 karnych rund + 9 niecelnych strzałów) (Lisa Vittozzi, Dorothea Wierer, Lukas Hofer, Dominik Windisch)
  2. Norwegia   strata 4,1 s (0+15) (Ingrid Landmark Tandrevold, Tiril Eckhoff, Tarjei Boe, Johannes Thingnes Boe)
  3. Szwecja           59,9 (0+11) (Linn Persson, Mona Brorsson, Jesper Nelin, Martin Ponsiluoma)