Międzynarodowy Plebiscyt Lotniczy Cumulusy 2019 wystartował

Inne
Międzynarodowy Plebiscyt Lotniczy Cumulusy 2019 wystartował
fot. Materiały prasowe

1 grudnia zaczął się pierwszy etap plebiscytu, podczas którego każdy może zgłaszać swoich kandydatów do najważniejszych nagród środowiska lotniczego. 

Wciąż żywe są w nas wspomnienia wspaniałych wydarzeń lotniczych, które towarzyszyły nam przez cały 2019 rok. To niesamowite emocje, które wywołały pokazy LOTOS Gdynia Aerobaltic z brawurowymi popisami najlepszych pilotów z całego świata, wciąż są szeroko komentowane i wyróżniane jako wyjątkowe wydarzenie. Mijający rok, to także setna rocznica powstania Aeroklubu Polskiego. Jeden z najstarszych polskich związków sportowych, a jednocześnie najbardziej utytułowany świętował swój dostojny jubileusz pokazami w Rzeszowie. Piloci latający pod polską flagą nie zawiedli w tym roku także walcząc o tytuły i medale. Wystarczy tylko wspomnieć kadrę samolotową, która przywiozła do Polski złote medale z Mistrzostw Świata Air Navigation Race w Portugalii, a z Rumunii ze złotem wróciła Patrycja Pacak, która wygrała Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced. Nie ma żadnych wątpliwości, że sporty lotnicze to polska specjalność. W tym roku statuetki zostaną przyznane w kategoriach sportowych, air show i specjalnych. Osobna kategoria to Cumulus Extreme.


Gala finałowa odbędzie się 1.02. 2020 roku w Gdyni w hotel Marriott by Waterfront.


Cumulus Air Show - kategorie: Cumulus AIR SHOW - PILOTAŻ INDYWIDUALNY, Cumulus AIR SHOW - PILOTAŻ GRUPOWY, Cumulus AIR SHOW - FOTOGRAFIA LOTNICZA oraz NOWOŚĆ - Cumulus SPECJALNY AIR SHOW dla pilota bądź grupy, która wyróżnia się kunsztem pilotażu i zachwyca widzów na całym świecie.


Cumulusy specjalne: Złoty z Diamentem, Promotor Lotniczy, Cumulus Extreme – wyjątkowy, niezwykły i spektakularny wyczyn lotniczy 2019 roku. 
 
Kapituła Międzynarodowego Plebiscytu Lotniczego Cumulusy 2019:


Krzysztof Sondej 
Sebastian Golus 
Hubert Topoliński 
Jerzy Makula 
Aleksandra Kutz 


HARMONOGRAM 

 

1 - 31 grudnia 2019 - zgłaszanie zawodników
1 - 4 stycznia 2020 - opracowanie zgłoszeń
4 stycznia 2020 - ogłoszenie listy Nominowanych i rozpoczęcie pierwszego etapu głosowania
15 stycznia 2020 - koniec pierwszego etapu głosowania
15 stycznia 2020 - opracowanie wyników 
16 stycznia 2020 - Open Day, czyli ogłoszenie listy Finalistów i wręczenie im nominacji finałowych; Warszawa, uczelnia Łazarskiego
18 stycznia 2020 - start głosowania finałowego
30 stycznia 2020 - koniec głosowania finałowego
31 stycznia 2020 - opracowanie wyników
1 lutego 2020, godz. 18:00 - Gala Finałowa w Gdyni, hotel Marriott
 
Cumulusy 2018


Ubiegłoroczny Złoty Cumulus w kategorii sportowej przypadł Andrzejowi Sołtykowi. Zwycięzca, poza statuetką odebrał liczne nagrody od sponsorów, w tym zegarek Blue Angels marki CITIZEN i bilet dla dwóch osób do Singapuru ufundowane przez PLL LOT. W tej samej kategorii – Cumulus Sportowy, drugie miejsce zdobył duet pilotów śmigłowcowych – Bartosz Kończalski i Sebastian Komosa. Na trzecim miejscu uplasowali się motoparalotniarze – Adam Pupek i Piotr Kozikowski.


Cumulus Extreme powędrował do Wojtka Bógdała, który razem z kierowcą Kubą Przygońskimzrealizowali projekt „100 na 100”. Dyplomy dla finalistów oraz Cumulusa, w towarzystwie stewardes Enter Air, wręczał były bramkarz Liverpoolu i Realu Madryt – Jerzy Dudek – ambasador marki CITIZEN.


Po raz pierwszy przyznano statuetki w kategoriach Cumulus Pokazowy i Spotterski.


Najlepszym fotografem lotniczym został Konrad Kifcio Kifert. Tę statuetkę wręczyła Olga Buława – aktualna Miss Polski, a jednocześnie stewardessa PLL LOT. Cumulus Pokazowy został podzielony na cztery podkategorie. Pierwsza ze statuetek powędrowała do polskiego Zespołu Pokazowego. Głosami fanów lotnictwa została nim grupa Flying Dragons.


Najlepszym zagranicznym zespołem pokazowym został team z Jordanii Royal Jordanian Falcons. Cumulusy pokazowe otrzymali także soliści. W kategorii zagranicznej bezapelacyjnie zwyciężył litewski pilot Juris Kirys. Najlepszym polskim pilotem pokazowym, według głosujących, okazał się Jan Makula.


Cumulus Specjalny dla Promotora Sportu powędrował do Jerzego Kolasińskiego, sponsora i właściciela zespołu szybowcowego Gliding Team Klinika Kolasiński.


Złoty Cumulus z Diamentem, który decyzją Kapituły przyznawany jest za szczególne osiągnięcia w sporcie lotniczym, w 2018 roku został przyznany Sportowcom Lotniczym Aeroklubu Polskiego, którzy reprezentowali nasz kraj na przestrzeni stu lat istnienia sportu lotniczego w Polsce.

Informacja prasowa

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze