MŚ w klasie 49er: Spadek Buksaka i Wierzbickiego na ósme miejsce

Inne
MŚ w klasie 49er: Spadek Buksaka i Wierzbickiego na ósme miejsce
fot. PAP

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki spadli w środę w czwartego na ósme miejsce rozgrywanych w Auckland żeglarskich mistrzostwa świata w klasie 49er. W klasie 49erFX Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda zajmują 16. lokatę. Te regaty są drugą olimpijską kwalifikacją dla krajów.

Po pierwszym dniu zawodów w Nowej Zelandii Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Wierzbicki (AZS Poznań) plasowali się na czwartej pozycji. Dwa pierwsze środowe starty biało-czerwoni zakończyli na trzecim miejscu, ale druga część rywalizacji nie była w ich wykonaniu zbyt udana. W trzecim wyścigu zanotowali falstart, w czwartym dopłynęli na metę na 13. pozycji i w sumie zajmują ósmą lokatę.

 

Zdecydowanie bardziej w klasyfikacji generalnej obsunęła się druga polska załoga, która po pierwszym dniu była siódma. W środę Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS) trzy wyścigi zakończyli w drugiej „10” i spadli na odległą, 26. pozycję.

 

Spore zmiany zaszły także w czołowej trójce. Liderem został austriacki duet Benjamin Bildstein i David Hussl, którzy po dwóch wtorkowych startach był 15. Z 11. na drugie miejsce awansowali mistrzowie olimpijscy sprzed trzech lat Peter Burling i Blair Tuke z Nowej Zelandii, a trzecia lokata przypada prowadzącym po pierwszym dniu brązowym medalistom igrzysk z Rio de Janeiro z 2016 roku Niemcom Erikowi Heilowi i Thomasowi Ploesselowi. W tej klasie ściga się 88 załóg z 32 krajów.

 

We wtorek żadnego wyścigu nie rozegrali żeglarze rywalizujący w klasach 49erFX i Nacra 17. W środę w klasie 49erFX rewelacyjnie rozpoczęły zmagania Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda, które okazały się najlepsze w inauguracyjnym starcie. Później reprezentantki YKP Gdynia były 19., 17 oraz siódme i w sumie plasują się na 16. pozycji.

 

Stawkę 61 załóg z 27 państw otwierają Paris Henken i Anna Tobias ze Stanów Zjednoczonych, które wyprzedzają Dunki Idę Baad Nielsen i Marię Thusgaard Olsen oraz Kimberly Lim i Cecilię Low z Singapuru.

 

W katamaranach Nacra 17, w której rywalizują załogi mieszane, Polska nie ma swojego przedstawiciela. Po czterech wyścigach w gronie 52 duetów z 23 krajów na czele znajdują się John Gimson i Anna Burnet z Wielkiej Brytanii, a kolejne lokaty zajmują ich rodacy Ben Saxton i Nicola Boniface oraz Amerykanie Riley Gibbs i Anna Weis.

 

Mistrzostwa zakończą się w niedzielę. Tego dnia zaplanowano wyścigi medalowe z udziałem 10 czołowych załóg, a w sumie przewidziano 19 (49er) oraz 18 (49erFX i Nacra 17) startów.

 

Te regaty są także drugą okazją do wywalczenia olimpijskiej nominacji dla państw. Pierwszą w sierpniu 2018 roku były mistrzostwa świata w Aarhus – w Danii paszport na igrzyska uzyskało po osiem najlepszych załóg w każdej klasie, natomiast w Auckland start w Tokio zapewni sobie kolejnych sześć krajów w klasie 49erFX, pięć w klasie Nacra 17 oraz cztery w klasie 49er.

 

Z ekip nie mających takiej kwalifikacji Buksak z Wierzbickim są po dwóch dniach najlepsi, a Melzacka z Łobodą plasują się na szóstym, ostatnim premiowanym miejscu.

 

W Aarhus Polacy zajęli odległe lokaty – Przybytek z Kołodzińskim 22., a Buksak z Wierzbickim 23. Z kolei Melzacka z Łobodą były 20.

 

Biało-czerwoni mają do tej pory olimpijską kwalifikację w czterech z 10 żeglarskich konkurencji – windsurfingowej RS:X kobiet i mężczyzn, 470 kobiet oraz Laser Radial.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze