UEFA zmieniła zasady kwalifikacji do MŚ 2022! Jak awansują zespoły z Europy?

Piłka nożna
UEFA zmieniła zasady kwalifikacji do MŚ 2022! Jak awansują zespoły z Europy?
fot. CyfraSport

W ostatnich latach zasady eliminacji MŚ w strefie europejskiej były niezmienne - na mundial awansowało dziewięciu zwycięzców grup eliminacyjnych, a o pozostałe miejsca zespoły walczyły w barażach. Czas na rewolucję. UEFA zamierza promować najlepsze zespoły Ligi Narodów i to one będą miały szansę wyszarpać bilety.

Po ostatnim mundialu UEFA stworzyła Ligę Narodów, która miała duże znaczenie już przy uzyskaniu kwalifikacji na przyszłoroczne mistrzostwa Starego Kontynentu. Po środowym posiedzeniu w Nyonie stało się jasne, że LN namiesza także w kwestii awansu na MŚ.

 

Na mundialu w Katarze niezmiennie zagra 13 najlepszych zespołów ze strefy europejskiej, ale reguły kwalifikacji będą nieco inne. UEFA przydzieli zespoły do dziesięciu grup elimnacyjnych (5 grup po 6 zespołów plus 5 grup po 5 zespołów). Ich zwycięzcy uzyskają bezpośredni awans na MŚ.

 

O trzy pozostałe bilety powalczą także drugie zespoły każdej z grup, które awansują do drugiej rundy eliminacji. Tam dołączą do nich dwa najlepsze zespoły Ligi Narodów UEFA 2020/2021, co stworzy nam dwunastkę reprezentacji, które powalczą o trzy pozostałe bilety.

 

Aby awansować do mundialu tą ścieżką, trzeba będzie wygrać dwa mecze w play-offach - półfinał i później finał danej części drabinki, która zostanie utworzona drogą losowania. Decydujące mecze zostaną rozegrane w dniach 24 i 25 marca 2022 (półfinały) oraz 30 i 31 marca (finały).

 

Eliminacje strefy UEFA wystartują już 25 marca 2021 roku, a faza grupowa dobiegnie końca 16 listopada. Losowanie kolejnej edycji Ligi Narodów odbędzie się 3 marca 2021 w Amsterdamie.

 

Według Zbigniewa Bońka wciąż jednak potrzebne jest zaakceptowanie zmian ze strony FIFA.

 

Reprezentacja Polski awansowała do MŚ 2018, wygrywając eliminacyjną grupę przed Danią, Czarnogórą, Rumunią, Armenią i Kazachstanem. Biało-Czerwoni wywalczyli 25 punktów w 10 meczach, jednak w Rosji nie udało im się wyjść z grupy.

ch, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze