Ceferin: Reprezentacja Polski cieszy się szacunkiem na całej planecie

Piłka nożna
Ceferin: Reprezentacja Polski cieszy się szacunkiem na całej planecie
fot. Cyfrasport

- To jest stulecie zaangażowania, ciężkiej pracy, miłości do piłki. To wszystko spowodowało, że macie wspaniałe stadiony, lojalnych fanów i reprezentację, która cieszy się szacunkiem na całej planecie - powiedział prezydent UEFA, Aleksander Ceferin podczas gali 100-lecia PZPN.

Ceferin docenił wkład aktualnego prezesa PZPN, Zbigniewa Bońka w rozwój polskiej piłki.

 

- PZPN został założony w 1919 roku, a polska piłka doświadczyła dwóch złotych er. Pierwsza, gdy Boniek był piłkarzem. Druga - gdy jest szefem PZPN. Gdy był zawodnikiem, trzykrotnie zagraliście na mundialu, a w 1982 roku w Hiszpanii byliście na trzecim miejscu. Natomiast w czasie jego prezesury doświadczamy profesjonalizacji piłki w Polsce - powiedział Ceferin.

 

Zdaniem szefa europejskiej federacji, Polska wykorzystała fakt organizowania mistrzostw Europy w 2012 roku do rozwoju w kolejnych latach.

 

- PZPN "użył" sukcesu EURO 2012, które zostało świetnie zorganizowane. W ciągu kolejnych siedmiu lat PZPN znacząco zwiększył swój budżet, rozpoczął wiele projektów. Sukces futbolu w waszym kraju jest także związany z pracą wszystkich prezydentów, sekretarzy i innych ważnych osób od roku 1919 roku. Wszyscy ci ludzie wpłynęli na strukturę, którą znamy dziś. To zasługa liderów, ale też tysięcy wolontariuszy, którzy dbają o wasze dzieci na boiskach w każdy weekend. To silna podstawa sukcesu, która została położona. To jest stulecie zaangażowania, ciężkiej pracy, miłości do piłki. To wszystko spowodowało, że macie wspaniałe stadiony, lojalnych fanów i reprezentację, która cieszy się szacunkiem na całej planecie. Polska jest w tej chwili tak bardzo silna, że nawet wygraliście z moją Słowenią podczas ostatnich eliminacji... Jesteście wspaniałymi gospodarzami. Nie mam na myśli tylko tego wydarzenia, ale też liczne imprezy, które organizowaliście. Wszystko zostało dopięte perfekcyjnie. Nie jestem dyplomatą, o czym "Zibi" doskonale wie - dodał.

 

Ceferin zwrócił też uwagę na silne związki UEFA z PZPN i zapowiedział kolejne lata owocnej współpracy. 

 

- Jeśli chcemy sukcesu w imprezie piłkarskiej, Polska jest jednym z najważniejszych miejsc, gdzie to może się udać. To i 100-lecie PZPN stało za decyzją o przyznaniu finału Ligi Europy w 2020 roku pięknemu Gdańskowi. Ten finał raz jeszcze pokazuje, jak silne są związki UEFA i PZPN. Współpracujemy razem nie tylko po to, żeby rozwinąć polski futbol, ale też ten europejski. Obiecuję, że będziemy robić to przez następne 100 lat - zapowiedział.

 

Ceferin został wybrany prezydentem UEFA we wrześniu 2016 roku. Wcześniej pełnił rolę prezesa słoweńskiego związku piłki nożnej.

BS, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze