PlusLiga: Sensacja w Olsztynie! Pierwsze zwycięstwo MKS Będzin

Zero zwycięstw, osiem porażek, zero zdobytych punktów – z takim bilansem pojechali do Olsztyna podopieczni trenera Jakuba Bednaruka. Sprawili jednak sporą niespodziankę, przełamując fatalną passę. Siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn przegrali z MKS Będzin 2:3 w meczu 9. kolejki PlusLigi.

Pierwszy set toczył się przy przewadze siatkarzy Indykpolu AZS, ale ekipa z Będzina dotrzymywała kroku rywalom. W końcówce olsztynianie odskoczyli na cztery oczka (22:18), potem prowadzili 23:20, przyjezdni zerwali się jednak do walki. Skuteczny atak Rafała Sobańskiego i as serwisowy Rafała Faryny pozwoliły złapać punktowy kontakt, ale w kolejnej akcji goście dotknęli siatki, dając rywalom piłkę setową (24:22). W następnej akcji Jan Hadrava zepsuł zagrywkę, ale w kolejnej atak Wojciecha Żalińskiego zamknął tę część meczu (25:23).

W drugiej partii przewagę szybko uzyskali goście, którzy dobrze radzili sobie w defensywie. Olsztynianie mieli problemy z przyjęciem zagrywki, nie kończyli ataków, w efekcie wynik zaczął się kształtować dla nich niekorzystnie (5:9, 7:12, 11:15– po asie serwisowym Puryi Fayaziego). W pewnym momencie odskoczyli na sześć oczek (13:19) i dopiero wówczas gospodarze rozpoczęli pogoń. Byli blisko powodzenia, w końcówce złapali punktowy kontakt (21:22, 22:23). Dwa ostatnie punkty padły jednak łupem gości. Paweł Pietraszko zepsuł zagrywkę, a Fayazi popisał się skutecznym atakiem (22:25).

Trzecia odsłona nie miała wielkiej historii. Olsztynianie bardzo szybko zbudowali solidną punktową zaliczkę (8:4, 12:6), a rywale byli ledwie tłem drużyny z poprzedniego seta. Przy minimalnym oporze ze strony rywali, gospodarze kontrolowali sytuację. Od stanu 20:15 punktowali już tylko zawodnicy Indykpolu AZS. Dwa punktowe bloki, a potem trzy asy serwisowe Robberta Andringi ustaliły wynik na 25:15.

Set numer cztery toczył się zgodnie z dotychczasową praktyką tej konfrontacji – zmiana stron powodowała zwrot akcji. Znów inicjatywę przejęli będzinianie, którzy w środkowej części seta wypracowali sobie kilka punktów zaliczki (9:13, 13:16). W końcówce utrzymali punktowy dystans. Fayazi wywalczył piłkę setową, a Dawid Dryja zamknął tę część meczu atakiem ze środka (21:25).

W tej sytuacji zwycięzcę miał wyłonić tie-break. W nim, przy zmianie stron dwa oczka zaliczki mieli goście (6:8). Potem przebudził się Hadrava i olsztynianie odrobili straty (10:10). Mecz rozstrzygnęły cztery akcje od stanu 12:12. Najpierw Dryja obił blok rywali, po chwili w ataku pomylił się Hadrava i goście mieli piłkę meczową (12:14). Czech zrehabilitował się w kolejnej akcji, ale po chwili Pietraszko zaserwował w siatkę, kończąc mecz (13:15).

Najwięcej punktów: Jan Hadrava (17), Wojciech Żaliński (15), Robbert Andringa (13), Seyed Mohammad Mousavi (11) – Indykpol AZS, Rafał Sobański (18), Purya Fayazi (15), Rafał Faryna (13), Dawid Gunia (11), Dawid Dryja (10) – MKS. MVP: Rafał Sobański.

Indykpol AZS Olsztyn – MKS Będzin 2:3 (25:23, 22:25, 25:15, 21:25, 13:15)

Indykpol AZS: Robbert Andringa, Jan Hadrava, Seyed Mohammad Mousavi, Paweł Pietraszko, Paweł Woicki, Wojciech Żaliński – Michał Żurek (libero) oraz Remigiusz Kapica, Tomasz Kowalski, Mateusz Mika, Mateusz Poręba. Trener: Paolo Montagnani.
MKS: Konrad Buczek, Dawid Dryja, Purya Fayazi, Dawid Gunia, Rafał Sobański, Michał Superlak – Michał Potera (libero) oraz Rafał Faryna, Jan Fornal, Grzegorz Pająk, Artur Ratajczak, David Sossenheimer, Bartosz Schmidt. Trener: Jakub Bednaruk.

Terminarz i plan transmisji 9. kolejki PlusLigi:

2019-12-06: Cuprum Lubin – BKS Visła Bydgoszcz 3:0 (25:19, 25:16, 25:20)
2019-12-06: Asseco Resovia – Jastrzębski Węgiel 0:3 (12:25, 20:25, 15:25)
2019-12-07: GKS Katowice – Verva Warszawa Orlen Paliwa 2:3 (23:25, 25:21, 28:26, 23:25, 14:16)
2019-12-07: Indykpol AZS Olsztyn – MKS Będzin 2:3 (25:23, 22:25, 25:15, 21:25, 13:15)
2019-12-07: Cerrad Enea Czarni Radom – MKS Ślepsk Malow Suwałki (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-12-08: Trefl Gdańsk – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (niedziela, godzina 12.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-12-08: PGE Skra Bełchatów – Aluron Virtu CMC Zawiercie (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport).