Siódmy tie-break siatkarzy GKS! Verva wyszarpała zwycięstwo w zaciętym starciu

W spotkaniu 9. kolejki PlusLigi siatkarze GKS Katowice przegrali z drużyną Verva Warszawa Orlen Paliwa 2:3. Podopieczni trenera Dariusza Daszkiewicza w swym dziesiątym meczu w tym sezonie już po raz siódmy zagrali tie-breaka. Faworyzowana ekipa ze stolicy wygrała po niezwykle zaciętym, trwającym 2 godziny i 21 minut starciu.

W premierowej partii obie ekipy długo, bo do stanu 17:17, toczyły wyrównaną walkę. Katowiczanie zdołali potem odskoczyć na trzy oczka (21:18), ale goście błyskawicznie odrobili straty przy zagrywkach Jana Króla. Po jego asie serwisowym Verva uzyskała przewagę (21:22), a w kolejnej akcji skutecznie zaatakował Igor Grobelny. Dwa ostatnie punkty dla drużyny ze stolicy zdobył Bartosz Kwolek (23:25).

Set numer dwa, po wyrównanym początku (9:9), przebiegał przez pewien czas po myśli siatkarzy ze stolicy (9:11, 11:14, 14:16). Katowiczanie zdołali jednak odzyskać inicjatywę, po ataku Miłosza Zniszczoła prowadzili 17:16. To gospodarze lepiej w tej partii przyjmowali i atakowali. Bohaterem końcówki był Rafał Szymura najpierw zaatakował po bloku na 23:20, potem wywalczył on piłkę setową (24:21) i w kolejnej akcji zakończył tę część meczu asem serwisowym.

Na początku trzeciej odsłony przewagę uzyskali siatkarze ze stolicy (4:7), ale gra szybko się wyrównała. Obie ekipy walczyły punkt za punkt i żadna ze stron nie była w stanie wypracować znaczącej przewagi. Gospodarze pierwsi mieli piłkę setową, po dotknięciu siatki przez Króla (24:23), ale po chwili siatkarze z Warszawy zablokowali Kamila Kwasowskiego i rozpoczęła się rywalizacja na przewagi. Katowiczanie rozstrzygnęli ją na swoją korzyść po skutecznym ataku Szymury (28:26).

Czwarty set również przyniósł wyrównaną walkę obu ekip. Po raz kolejny w tym meczu napięcie trwało do samego końca. Przewagę mieli tym razem podopieczni trenera Andrei Anastasiego (19:21), potem zapunktował Jakub Jarosz, ale po skutecznym ataku i asie serwisowym Grobelnego było 20:23. Gospodarze wygrali dwie kolejne akcje, jednak serwis Jarosza w siatkę oznaczał piłkę setową dla rywali (22:24). W kolejnej akcji skutecznie zaatakował, ale zepsuta zagrywka Szymury zamknęła seta (23:25).

Zwycięzcę meczu miał więc wyłonić tie-break. W nim przewagę uzyskali siatkarze GKS. Po asie serwisowym Jarosza prowadzili 5:3. Przy zmianie stron, po zepsutej zagrywce Antoine Brizarda, było 8:5. Potem jednak punktową serią popisali się przyjezdni (9:10). Piotr Nowakowski wywalczył piłkę meczową dla gości (12:14), ale katowiczanie doprowadzili do rywalizacji na przewagi. W niej skuteczny atak Kwolka i uderzenie w aut Jarosza przechyliły szalę zwycięstwa na stronę drużyny ze stolicy (14:16).

Najwięcej punktów: Jakub Jarosz (22), Rafał Szymura (21) – GKS; Bartosz Kwolek (17), Igor Grobelny (16), Piotr Nowakowski (13) – Verva. Gospodarze zdecydowanie lepiej punktowali zagrywką (11–5), a gorzej blokiem (2–9). MVP: Piotr Nowakowski.

GKS: Jan Firlej, Jakub Jarosz, Kamil Kwasowski, Jan Nowakowski, Rafał Szymura, Miłosz Zniszczoł – Dustin Watten (libero) oraz Kamil Drzazga. Trener: Dariusz Daszkiewicz.
Verva: Antoine Brizard, Igor Grobelny, Bartosz Kwolek, Piotr Nowakowski, Artur Udrys, Andrzej Wrona – Damian Wojtaszek (libero) oraz Jan Król, Patryk Niemiec. Trener: Andrea Anastasi.

Terminarz i plan transmisji 9. kolejki PlusLigi:

2019-12-06: Cuprum Lubin – BKS Visła Bydgoszcz 3:0 (25:19, 25:16, 25:20)
2019-12-06: Asseco Resovia – Jastrzębski Węgiel 0:3 (12:25, 20:25, 15:25)
2019-12-07: GKS Katowice – Verva Warszawa Orlen Paliwa 2:3 (23:25, 25:21, 28:26, 23:25, 14:16)
2019-12-07: Indykpol AZS Olsztyn – MKS Będzin (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2019-12-07: Cerrad Enea Czarni Radom – MKS Ślepsk Malow Suwałki (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-12-08: Trefl Gdańsk – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (niedziela, godzina 12.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-12-08: PGE Skra Bełchatów – Aluron Virtu CMC Zawiercie (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport).