Babiloński: Cieślak będzie walczyć tam, gdzie Ali pokonał Foremana

Sporty walki
Babiloński: Cieślak będzie walczyć tam, gdzie Ali pokonał Foremana
fot. Cyfrasport

Michał Cieślak został wyznaczony do walki o mistrzostwo świata WBC w wadze junior ciężkiej - poinformował w środę promotor boksera Tomasz Babiloński. Pojedynek odbędzie się 18 stycznia w Kinszasie, wyjątkowym miejscu w historii boksu. Rywalem radomianina będzie reprezentant Demokratycznej Republiki Konga Ilunga Makabu.

- Walka Cieślaka z Makabu ma się odbyć w Kinszasie, stolicy dawnego Zairu, gdzie w 1974 roku doszło do jednego z największych pojedynków w dziejach boksu. W walce, która przeszła do historii pod nazwą "bójka w dżungli" Muhammad Ali pokonał George'a Foremana o mistrzostwo świata wszechwag. Swoją historię będzie mógł napisać też Cieślak - powiedział Babiloński.

 

Kilkanaście dni temu pojawiła się informacja, że o wakujący pas czempiona World Boxing Council zmierzą się jego były posiadacz (oraz trofeum organizacji IBF) Krzysztof Włodarczyk i Makabu (26-2, 24 KO). Ostatecznie rywalem pięściarza z Afryki będzie jednak Cieślak.

 

30-letni radomianin dotychczas był w cieniu m.in. Włodarczyka (58-4-1, 39 KO) i Krzysztofa Głowackiego (31-2, 19 KO), którzy zdobywali pasy największych federacji w kategorii junior ciężkiej. Cieślak ma w dorobku 19 zwycięstw (13 KO) i jeszcze z nikim nie przegrał na zawodowych ringach. W tym roku wygrał z Yourim Kalengą (25-6, 18 KO) z DR Konga i Nigeryjczykiem Olanrewaju Durodolą (31-7, 28 KO).

 

Ostatnie tygodnie, wspólnie z trenerem Andrzejem Liczikiem, Cieślak spędził na zgrupowaniu w USA. Przygotowywał się tam do zaplanowanej na 20 grudnia gali "Babilon Promotion" w Nowym Dworze Maz., gdzie ma się spotkać z Albańczykiem Nurim Seferim (40-9, 22 KO).

 

To właśnie pięć lat temu od pojedynku z Seferim, nazywanym "Albańskim Tysonem", rozpoczęła się wielka kariera Głowackiego, późniejszego czempiona WBO. Stawką potyczki Cieślaka w podwarszawskim Nowym Dworze jest pas IBF International. Na tej samej gali mają wystąpić m.in. medalista MŚ i ME w kickboxingu Jan Lodzik oraz Przemysław Runowski i Łukasz Stanioch.

 

- Widzę się w najbliższym czasie w bardzo mocnych walkach, a w najbliższym pojedynku chcę podkreślić swoją wysoką pozycję w rankingach. Czekam na pojedynek o mistrzostwo świata i wierzę, że wkrótce taka okazja nadejdzie - powiedział niedawno Cieślak, którego karierę prowadzą Babiloński i Zbigniew Ratyński.

 

Jego przeciwnik w walce mistrzowskiej - Makabu - w 2019 roku zwyciężył dwa razy w Rosji; pokonał Dimitrija Kudriaszowa i Aleksieja Papina. W połowie 2016 roku boksował o pas WBC z Tonym Bellew i nawet posłał Brytyjczyka na deski w pierwszej rundzie, ale ostatecznie przegrał w trzeciej.

 

Niedawno poinformowano też, że inny polski pięściarz - Głowacki - znów powalczy o wakujący pas mistrza świata WBO w wadze junior ciężkiej. Jego rywalem będzie Brytyjczyk Lawrence Okolie. To efekt odebrania przez World Boxing Organization tytułu Łotyszowi Mairisowi Briedisowi.

PAP, WŁ
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie