LM siatkarzy: Jastrzębski Węgiel pewnie wygrał z Halkbankiem Ankara

W spotkaniu drugiej kolejki grupy C Ligi Mistrzów siatkarzy Jastrzębski Węgiel wygrał z Halkbankiem Ankara 3:0. Dla jastrzębian była to pierwsza gra w tegorocznej edycji LM; ich mecz z pierwszej kolejki z Zenitem Kazań został przełożony na 18 stycznia z powodu udziału rosyjskiej drużyny w Klubowych Mistrzostwach Świata.

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla byli faworytami starcia z ekipą z Ankary – firmą uznaną w europejskiej siatkówce, jednak w obecnym sezonie spisującą się słabo. Potwierdził to już pierwszy set tej konfrontacji. Co prawda po pierwszych akcjach gospodarze przegrywali 2:4, ale po serii dobrych zagrywek Christiana Fromma prowadzili 7:4. Kolejnego asa dołożył Michał Szalacha (9:5), a jastrzębianie zaczęli być skuteczni również w elemencie bloku (12:6). Dalsza część seta to już wyraźna przewaga reprezentanta PlusLigi. Po kolejnej punktowej zagrywce Fromma było 19:10. Piłkę setową mieli jastrzębianie po zepsutej zagrywce Hakki Capkinoglu (24:16), a skuteczny atak Szalachy zamknął tę część meczu (25:17).

Drugą partię jastrzębianie rozpoczęli efektownie (3:0), a później potwierdzali swe siatkarskie walory, powiększając punktowy dystans. W środkowej części prowadzili już wyraźnie (13:8, 16:10), a w końcówce kontrolowali sytuację. Blok Grahama Vigrassa przyniósł piłkę setową. Dzięki skutecznej kontrze Szalachy w kolejnej akcji, podopieczni trenera Slobodan Kovacia powtórzyli wynik z pierwszej odsłony (25:17).

Na początku trzeciego seta to goście uzyskali minimalną przewagę, ale jastrzębianie szybko opanowali sytuację (6:6). W środkowej części wyraźnie odskoczyli rywalom (16:11), a siatkarze Halkbanku próbowali jeszcze nawiązać walkę i zmniejszyli straty po serii trzech wygranych piłek (18:15). Końcówka należała jednak do jastrzębian, którzy wykorzystali problemy rywali na przyjęciu i znów uzyskali znaczącą przewagę. Po ataku Jakuba Buckiego mieli piłkę meczową (24:18). Rywale zdołali obronić się w trzech kolejnych akcjach, ale zryw nastąpił za późno. Skutecznym atakiem Szalacha po raz trzeci w tym spotkaniu ustalił wynik seta (25:21) i zakończył mecz.

Jastrzębski Węgiel – Halkbank Ankara 3:0 (25:17, 25:17, 25:21)

Jastrzębski Węgiel: Lukas Kampa, Jakub Bucki, Tomasz Fornal, Christian Fromm, Michał Szalacha, Graham Vigrass – Jakub Popiwczak (libero) oraz Dawid Konarski, Dawid Gruszczyński, Piotr Hain, Dominik Depowski. Trener: Slobodan Kovac.
Halkbank: Georgi Seganow, Furkan Aydin, Dmitrij Bahov, Hakki Capkinoglu, Gokhan Gokgoz, Metin Toy – Hasan Yesilbudak (libero) oraz Volkan Done, Efe Bayram, Abdullah Cam, Orcun Ergun. Trener: Taner Atik.

Sedziowali: Igor Schimpl (Słowacja), Peter Szabo (Węgry).