Polska siatkówka – marka na eksport

Siatkówka
Polska siatkówka – marka na eksport
fot. M. Lepa

Międzynarodowe sukcesy Biało-Czerwonych siatkarzy, dwukrotne mistrzostwo świata drużyn Stephane'a Antigi oraz Vitala Heynena, czy czwarte miejsce w Europie ekipy Jacka Nawrockiego budzą zachwyt także poza granicami Polski. Nie zawsze jednak głos działaczy znad Wisły ma równie wielką siłę, jak moc ataków Leona, Kurka, czy Kubiaka.

W ostatnich latach postępujący rozwój infrastruktury oraz potęgi rodzimej piłki siatkowej klubowej i reprezentacyjnej nie szedł w parze z rangą i siłą głosu polskich działaczy na arenie międzynarodowej.

 

W Brukseli, w gmachu Parlamentu Europejskiego w dniach 10-12 grudnia odbyła się konferencja „Europa dla sportu, sport dla Europy. Sporty drużynowe – nowe wyzwania globalne na przykładzie siatkówki”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Siatkowej z wiceprezesem, eurodeputowanym Ryszardem Czarneckim, ale także przedstawicielki Polski w Parlamencie Europejskim minister Elżbieta Rafalska i minister Joanna Kopcińska oraz Marian Kmita, dyrektor do spraw sportu Telewizji Polsat.

 

Poezja siatkówki

 

Głównym tematem konferencji stały się przygotowania Polski do organizacji dwóch siatkarskich międzynarodowych imprez: mistrzostw Europy mężczyzn w 2021 roku (organizowane wespół z Czechami, Finlandią i Estonią) oraz mistrzostwa świata kobiet w 2022, których będziemy współgospodarzem wraz z Holandią.

 

– Siatkówce zawsze zazdrościłam wiernych kibiców, całych rodzin fanów tej pięknej dyscypliny oraz poetyckiego wręcz przekazu telewizyjnego – podkreśliła minister Rafalska, dodając przy tym, że budzi to w niej nieukrywaną zazdrość i podziw, bowiem sama jest wielkim miłośnikiem sportu, ale jako była koszykarka i trener tej dyscypliny oraz była przedstawicielka PZKosz, zawsze marzyła o podobnej atmosferze meczów właśnie jej ukochanej dyscypliny. – Dziś jednak cały polski sport zmaga się z problemami odpowiedniego wykorzystania bogatej infrastruktury sportowej, generowaniem pieniędzy na sport zawodowy, ale także amatorski i szkolenie młodzieży. I tu siatkówka znów jest pozytywnym przykładem, ponieważ potrafiła stworzyć odpowiedni system, który od 20 lat dostarcza wielkie talenty dla tej dyscypliny. Czas jednak, by równie skuteczni na arenie międzynarodowej byli nasi działacze. Mamy instrumenty i wiedzę, aby wywierać wpływ na kształt międzynarodowego sportu – podkreśliła minister Rafalska.

 

Lista działań gotowa

 

Podczas interesującej dyskusji przygotowano także listę najpilniejszych działań, które przedstawiciele polskiej siatkówki powinni podjąć w najbliższym czasie, zwłaszcza wobec zbliżających się wyborów do władz w CEV i FIVB, czyli dwóch najważniejszych organizacjach międzynarodowych rządzących siatkówką. Wszak polska siatkówka jedna, a jej potrzeby powinny być dla wszystkich równie ważne. Wkrótce mają więc nastąpić kolejne spotkania, także w gronie międzynarodowych działaczy europejskiej i światowej federacji siatkówki.

Marcin Lepa, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze