PlusLiga: Szósty tie-break siatkarzy z Bydgoszczy, szósty przegrany!

Siatkarze MKS Ślepsk Malow Suwałki wygrali z drużyną BKS Visła Bydgoszcz 3:2 w spotkaniu inaugurującym 10. kolejkę PlusLigi. Drużyna z Bydgoszczy po raz szósty w tym sezonie zagrała tie-breaka i po raz szósty przegrała decydującą partię! Pozostaje więc jedyną drużyną bez zwycięstwa w ekstraklasie.

Spotkanie lepiej rozpoczęli siatkarze z Bydgoszczy, którzy już w pierwszych akcjach świetnie grali blokiem (1:4). Gospodarze szybko odrobili straty (5:5), by... przegrać cztery kolejne akcje (5:9). Środkowa część seta to dominacja zawodników BKS Visły (9:13, 10:17) którzy ryzykowali w polu serwisowym i skutecznie prezentowali się w ofensywie. Ważna była też statystyka punktowych bloków (0–6 w całym secie!). W końcówce goście kontrolowali sytuację. As serwisowy Jakuba Peszko przyniósł im piłkę setową (16:24), a atak Tomasza Kalembki ze środka zakończył tę część meczu (17:25).

Drugiego seta gospodarze również rozpoczęli od falstartu (1:5). Andrzej Kowal poprosił o czas i tym razem reprymenda trenera oraz wprowadzane przez niego na przestrzeni seta zmiany przyniosły efekt. Kluczowa dla losów tej partii okazała się seria siedmiu wygranych akcji od stanu 6:10 do 13:10, zwieńczona asem serwisowym Nicolasa Szerszenia. W dalszej części seta przyjezdni nie byli w stanie odzyskać inicjatywy. Kolejnego asa dołożył Kevin Klinkenberg (17:13), a potem przewaga suwalczan rosła. Piłkę setową wywalczył atakiem z drugiej linii Szerszeń (24:17), a serwis rywali w siatkę dał gospodarzom decydujący punkt (25:18).

Na początku trzeciej odsłony oglądaliśmy kolejną nokautującą serię gospodarzy, znów przy zagrywkach Szerszenia (7:0). Goście długo nie byli w stanie zaistnieć na parkiecie. Po autowym ataku Toncka Sterna punktowa różnica wzrosła do dziesięciu oczek (12:2)! Siatkarze z Bydgoszczy zerwali się jeszcze do walki, zdołali zmniejszyć straty, ale przewaga suwalczan była zbyt duża. Kacper Gonciarz zagrywką w dziewiąty metr dał gospodarzom piłkę setową, a partię znów zakończył zepsuty serwis bydgoszczan (25:18).

W czwartej partii oglądaliśmy wyrównaną walkę obu ekip, ale w środkowej części przewagę uzyskali goście (9:13). Po skutecznej kontrze Sterna ich przewaga wzrosła do czterech oczek (12:16). W końcówce bydgoszczanie pewnie zmierzali do swego szóstego w tym sezonie tie-breaka. Gdy Peszko obił blok przeciwników, mieli piłkę setową (19:24), a partię zwieńczył skutecznym atakiem Stern (20:25).

W tej sytuacji zwycięzcę meczu miał wyłonić piąty set. Efektownie rozpoczęli go gospodarze (3:0), którzy przy zmianie stron utrzymali trzy punkty zaliczki (8:5– po asie serwisowym Szerszenia). Po zmianie przyjmujący Ślepska kontynuował znakomitą dyspozycję w polu serwisowym i praktycznie w pojedynkę rozstrzygnął losy meczu. Dopiero przy stanie 13:5 udało się rywalom przerwać jego serię. Końcówka była dla gospodarzy formalnością. Klinkenberg wywalczył piłkę meczową (14:7) oraz skończył ten mecz skutecznym atakiem (15:8). MVP: Nicolas Szerszeń (22 punkty, z tego 8 bezpośrednio z zagrywki!).

MKS Ślepsk Malow: Wojciech Siek, Nicolas Szerszeń, Bartłomiej Bołądź, Andreas Takvam, Jakub Rohnka, Josua Tuaniga – Paweł Filipowicz (libero) oraz Łukasz Rudzewicz, Cezary Sapiński, Adrian Stańczak (libero), Patryk Szwaradzki, Kevin Klinkenberg, Kacper Gonciarz, Kamil Skrzypkowski. Trener: Andrzej Kowal.
BKS Visła: Janusz Gałązka, Toncek Stern, Piotr Lipiński, Tomasz Kalembka, Jakub Urbanowicz, Jakub Peszko – Tomasz Bonisławski (libero) oraz Kamil Szymura (libero), Gonzalo Quiroga, Paweł Gryc, Dawid Woch, Radosław Gil, Paweł Cieślik. Trener: Przemysław Michalczyk.

Terminarz i plan transmisji 10. kolejki PlusLigi:

2019-12-13: MKS Ślepsk Malow Suwałki – BKS Visła Bydgoszcz 3:2 (17:25, 25:18, 25:18, 20:25, 15:8)

2019-12-14: Jastrzębski Węgiel – GKS Katowice (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-12-14: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Indykpol AZS Olsztyn (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2019-12-14: Verva Warszawa Orlen Paliwa – Trefl Gdańsk (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-12-15: Asseco Resovia – Aluron Virtu CMC Zawiercie (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-12-15: Cerrad Enea Czarni Radom – PGE Skra Bełchatów (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2019-12-15: MKS Będzin – Cuprum Lubin (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).