PŚ w biathlonie: Wygrana Wierer, Polki w drugiej dziesiątce

Kinga Zbylut zajęła 14., a Kamila Żuk - 16. miejsce w sprincie na 7,5 km Pucharu Świata w biathlonie w austriackim Hochfilzen. Zwyciężyła broniąca Kryształowej Kuli Włoszka Dorothea Wierer. Monika Hojnisz-Staręga miała problemy z karabinem i nie ukończyła biegu.

To dziewiąte zwycięstwo Wierer w PŚ w karierze. Jedno z nich przypadło na ubiegłoroczne mistrzostwa świata w Oestersund, kiedy zdobyła złoty medal w biegu ze startu wspólnego.

Włoszka miała w piątek jeden niecelny strzał, a mimo to wyprzedziła o 5,9 s bezbłędną na strzelnicy Norweżkę Ingrid Landmark Tandrevold. Na trzeciej pozycji uplasowała się Rosjanka Swietłana Mironowa, który nigdy wcześniej nie stanęła na podium zawodów najbardziej prestiżowego cyklu.

Strzelająca "na czysto" Zbylut miała do Włoszki 49,5 s straty. To jej pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej PŚ w tym sezonie. Żuk musiała pokonać jedną rundę karną i ostatecznie miała czas gorszy od Wierer o 51,7 s.

Magdalena Gwizdoń zajęła 63. miejsce i nie zakwalifikowała się do niedzielnego biegu na dochodzenie. Nie wystąpi w nim też Hojnisz-Staręga, która z powodu kłopotów z karabinem oddała przy drugiej wizycie na strzelnicy pięć niecelnych strzałów i wycofała się z zawodów.

Jak poinformował na Twitterze rzecznik prasowy Polskiego Związku Biathlonu Sebastian Krystek, obecnie najlepsza z biało-czerwonych chorzowianka przewróciła się przed drugim strzelaniem (w pierwszym była bezbłędna) i uszkodziła sprzęt, więc musiała skorzystać z rezerwowego.

"Przyrządy celownicze były pełne śniegu, wraz z sędzią próbowała go oczyścić. Śnieg był jednak zbyt zmrożony. Karabin rezerwowy jest dla biathlonisty jak ciało obce. Stąd pięć pudeł. Zawodniczka zeszła z trasy" - napisał Krystek.

O godzinie 14.20 rozpocznie się rywalizacja mężczyzn w sprincie na 10 km z udziałem trzech Polaków. W sobotę kobiety powalczą w sztafecie, a mężczyźni w biegu na dochodzenie, natomiast w niedzielę - na odwrót.