Turniej Grand Prix FIDE: Wojtaszek odpadł po dogrywce

Inne
Turniej Grand Prix FIDE: Wojtaszek odpadł po dogrywce
fot. PAP

Radosław Wojtaszek przegrał z Rosjaninem Dmitrijem Andriejkinem 1,5:2,5 po dogrywce w pierwszej rundzie szachowego turnieju Grand Prix FIDE w Jerozolimie. Polak zakończył tym samym udział w tej imprezie i całym cyklu.

Po dwóch remisach w środę i czwartek w partiach klasycznych, w piątkowej dogrywce 32-letni arcymistrz z Kwidzyna grając białymi nie rozstrzygnął pojedynku w szachach szybkich (25 minut na 40 posunięć plus 10 sekund na każde), a następnie przegrał rewanż. Trzykrotny mistrz Polski swój udział w cyklu Grand Prix FIDE zakończył z dorobkiem pięciu punktów w trzech startach.

 

Dwukrotny mistrz Rosji, 29-letni Andriejkin, który nie uczestniczył dotychczas w tej rywalizacji i otrzymał od organizatorów tzw. dziką kartę, w ćwierćfinale spotka się z rozstawionym z numerem 1 Francuzem Maxime'em Vachier-Lagrave'em, który pokonał Weselina Topałowa z Bułgarii 3:1, także po dogrywce. W poprzednich turniejach w Rydze i Hamburgu arcymistrz znad Sekwany wygrywał z tym rywalem po 1,5:0,5 właśnie w ćwierćfinale.

 

Fakt, że w Jerozolimie nie udało mu się przejść pierwszej rundy bez konieczności dogrywki, pozbawił go dodatkowego punktu i oznaczał, że prowadzący w klasyfikacji generalnej Rosjanin Aleksander Griszczuk już jest pewny udziału w przyszłorocznym turnieju pretendentów.

 

Impreza w hotelu Notre Dame Center w Jerozolimie jest czwartym i ostatnim etapem rywalizacji o przepustkę do imprezy, która wyłoni przeciwnika aktualnego czempiona Norwega Magnusa Carlsena w meczu o mistrzostwo świata. Zakwalifikuje się do niego dwóch najlepszych zawodników cyklu GP FIDE.

 

W klasyfikacji generalnej Grand Prix FIDE prowadzi Griszczuk - 20 pkt. Drugie miejsce zajmuje Vachier-Lagrave - 13, a na kolejnych plasują się Szachrijar Mamedjarow (Azerbejdżan) - 10, Jan Niepomniaszczi (Rosja) - 9, najlepszy obecnie polski szachista Jan-Krzysztof Duda - 8, kolejny Rosjanin Daniił Dubow i Wojtaszek - po 5. Griszczuk, Duda i Dubow nie powiększą już swojego dorobku.

 

Rywalizacja w Jerozolimie potrwa do 23 grudnia.

 

Pula nagród w każdym turnieju GP FIDE wynosi 130 tysięcy euro. Dodatkowo 280 tys. będzie rozdzielone między czołową dziesiątkę końcowej punktacji cyklu.

KN, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie