Euro 2020: Finowie wybrali bazę

Piłka nożna
Euro 2020: Finowie wybrali bazę
fot. PAP/EPA

Fińscy piłkarze, którzy rozegrają dwa mecze grupowe przyszłorocznych mistrzostw Europy w St. Petersburgu, będą mieli swoją bazę w Rosji w miejscowości Riepino, która do 1940 roku należała do Finlandii. Podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata mieszkali tu Anglicy.

Miejsce to zlokalizowane jest w Przesmyku Karelskim, nad Zatoką Fińską, w odległości 30 kilometrów od St. Petersburga. 15 minut jazdy autokarem od hotelu piłkarze będą trenować na stadionie w Zielenogorsku.

 

Kanał telewizji publicznej YLE przypomniał, że dla Finów są to miejscowości szczególne, ponieważ do roku 1940 Riepino miało nazwę Kuokkala, a Zielenogorsk - Terijoki i były to miasteczka fińskie.

 

Media przypomniały też, że w Kuokkali urodził się i zmarł szachowy mistrz świata Michaił Botwinnik, Władimir Majakowski tworzył wiersze, a w miejscowym uzdrowisku przez pół roku, od maja do listopada 1907 roku mieszkał Włodzimierz Lenin. Poza dwoma meczami w St. Petersburgu, z Rosją i Belgią, Finlandia spotka się w Kopenhadze z Danią.

 

Ze względu na odległości i komunikację, reprezentacja Finlandii mogła równie dobrze nie wyjeżdżać ze swojego kraju, ponieważ Helsinki posiadają świetne połączenia lotnicze zarówno z Kopenhagą, jak i St. Petersburgiem, do którego jeździ też kilka razy dziennie szybki pociąg. Jednak, aby wyeliminować ewentualne problemy przy przekraczaniu granicy i wykorzystać maksymalnie dużo czasu na wypoczynek i regenerację po meczach, fińska federacja piłkarska zdecydowała się wybrać bazę w Rosji.

 

Poza tym tak bliska odległość od St. Petersburga bazy pobytowej i treningowej sprawi, że tysiące kibiców będą mieli okazję dopingować swoich piłkarzy, którzy po raz pierwszy wystąpią na wielkim turnieju.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze