PlusLiga: ZAKSA pewnie pokonała Indykpol AZS

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrała z Indykpolem AZS Olsztyn 3:1 w spotkaniu 10. kolejki PlusLigi. Dzięki temu zwycięstwu mistrzowie Polski umocnili się na czele tabeli siatkarskiej ekstraklasy.

Pierwszy set tego spotkania długo miał wyrównany przebieg. Olsztynianie, mimo słabszego przyjęcia, dotrzymywali kroku rywalom, a w pewnym momencie uzyskali nawet przewagę (8:10– po asie serwisowym Mateusza Miki. Tak było do stanu 18:18. Potem Jan Hadrava nie przedarł się przez blok rywali i w pole zagrywki powędrował Aleksander Śliwka. Posłał on na stronę rywali dwa asy, przedzielone autowym atakiem Mateusza Poręby i zrobiło się 22:18. Piłkę setową uzyskali gospodarze po asie Łukasza Wiśniewskiego (24:19), a Kamil Semeniuk zakończył seta atakiem blok-aut (25:21).

Druga partia rozpoczęła się od mocnego uderzenia gospodarzy (6:1). Olsztynianie zdołali co prawda zmniejszyć różnicę do dwóch oczek (11:9), ale w dalszej części seta... właściwie nie było ich na parkiecie. Coraz słabiej prezentowali się na przyjęciu, co bezwzględnie wykorzystywali rywale, choćby Benjamin Toniutti (16:9, 18:9). Po autowym ataku Remigiusza Kapicy różnica wynosiła już dziesięć oczek... Kolejny as, tym razem Semeniuka, dał kędzierzynianom piłkę setową (24:13), a efektowny atak po skosie w wykonaniu Adama Smolarczyka ustalił wynik na 25:14.

W trzecim secie olsztynianie nawiązali wyrównaną walkę z rywalami (10:10, 15:15), ale nie pomagali sobie, popełniając sporo błędów w polu zagrywki. Ta część meczu nie stała na wysokim poziomie, bo często mylili się również siatkarze ZAKSY, podając rywalom pomocną dłoń. W końcówce wydawało się, że gospodarze opanowali sytuację. Odrobili straty, a po ataku Semeniuka prowadzili 23:22. To jednak siatkarze Indykpolu AZS mieli piłkę setową po asie serwisowym Wojciecha Żalińskiego (23:24), ale w następnej wymianie kontuzji nabawił się Hadrava i musiał opuścić boisko. Akcję powtórzono, a w niej Kapica ustalił wynik na 23:25.

Podrażnieni takim obrotem sprawy mistrzowie Polski od początku czwartej odsłony przejęli inicjatywę na parkiecie (9:4, 12:7). Set ten przypominał drugą część meczu. Kędzierzynianie nie pozwolili rywalom dojść do głosu, w pewnym momencie odskoczyli aż na dziesięć punktów (18:8– po kontrze Semeniuka) i w końcówce kontrolowali sytuację. Skuteczny blok przyniósł im piłkę meczową, a atak rywali w taśmę zakończył w kolejnej akcji to spotkanie (25:14).

Najwięcej punktów: Kamil Semeniuk (15), Łukasz Wiśniewski (13), Arpad Baroti (12), Aleksander Śliwka (12) – Grupa Azoty ZAKSA; Jan Hadrava (13), Robbert Andringa (12) – Indykpol AZS. Trener Nikola Grbić nadal nie mógł skorzystać z borykających się z kłopotami zdrowotnymi graczy – Piotra Łukasika i Łukasza Kaczmarka. Dzięki zwycięstwu ZAKSA z 30 punktami na koncie (mecze 10–1) pozostaje liderem tabeli PlusLigi. MVP: Kamil Semeniuk (trzecia statuetka w tym sezonie).

Grupa Azoty ZAKSA: Arpad Baroti, Kamil Semeniuk, David Smith, Aleksander Śliwka, Benjamin Toniutti, Łukasz Wiśniewski – Paweł Zatorski (libero) oraz Adam Smolarczyk, Przemysław Stępień, Sebastian Warda. Trener: Nikola Grbić.
Indykpol AZS: Robbert Andringa, Jan Hadrava, Mateusz Mika, Seyed Mohammad Mousavi, Mateusz Poręba, Paweł Woicki – Michał Żurek (libero) oraz Remigiusz Kapica, Tomasz Kowalski, Paweł Pietraszko, Dawid Sokołowski, Jakub Zabłocki (libero), Wojciech Żaliński. Trener: Paolo Montagnani.

Terminarz i plan transmisji 10. kolejki PlusLigi:

2019-12-13: MKS Ślepsk Malow Suwałki – BKS Visła Bydgoszcz 3:2 (17:25, 25:18, 25:18, 20:25, 15:8)

2019-12-14: Jastrzębski Węgiel – GKS Katowice 3:2 (20:25, 21:25, 25:20, 25:20, 15:10)
2019-12-14: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (25:21, 25:14, 23:25, 25:14)

2019-12-14: Verva Warszawa Orlen Paliwa – Trefl Gdańsk (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2019-12-15: Asseco Resovia – Aluron Virtu CMC Zawiercie (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-12-15: Cerrad Enea Czarni Radom – PGE Skra Bełchatów (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2019-12-15: MKS Będzin – Cuprum Lubin (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).