PŚ w kolarstwie torowym: Drugi triumf Rudyka w sprincie

Mateusz Rudyk zwyciężył w sprincie - wyścigu na 200 m ze startu lotnego - w zawodach Pucharu Świata w kolarstwie torowym w australijskim Brisbane. Polak zapewnił sobie wygraną w klasyfikacji końcowej cyklu w tej konkurencji. To jego drugi triumf w zawodach PŚ - pierwszy raz wygrał przed tygodniem w Cambridge, również w Australii.

Rudyk, brązowy medalista mistrzostw świata (Pruszków) i Europy (Apeldoorn), miał najlepszy czas w kwalifikacjach - 9,428, co jest rekordem Polski. W 1/8 finału pokonał Brytyjczyka Jacka Carlina, w ćwierćfinale - innego zawodnika z Wysp Josepha Trumana, w półfinale - reprezentanta Surinamu Jaira Tjona En Fa. W decydujących wyścigach okazał się lepszy od Nowozelandczyka Sama Webstera (2:0).

Rudyk zgromadził 2100 punktów i ma o 600 więcej od Holendra Harrie Lavreysena, który w Australii nie startował. Mistrz świata zwyciężył we wszystkich poprzednich rundach - w Mińsku, Glasgow i Hongkongu. W niedzielę piąte miejsce w omnium zajęła Nikol Płosaj, która zgromadziła 88 punktów. Wygrała Amerykanka Jennifer Valente - 139. Z kolei szósta (ostatnia w finale) w keirinie była Nikola Sibiak. Zwyciężyła Kolumbijka Martha Bayona Pineda.

Daniel Staniszewski i Wojciech Pszczolarski zajęli ósme miejsce w madisonie, a najszybsi byli reprezentanci gospodarzy Sam Welsford i Cameron Meyer. Zawody w Brisbane to przedostatnia runda PŚ. Ostatnia odbędzie się w kanadyjskim Milton 24-26 stycznia.