PlusLiga: Emocje w Suwałkach. Comeback Ślepska

W zaległym meczu 4. kolejki PlusLigi MKS Ślepsk Malow Suwałki pokonał przed własną publicznością Trefl Gdańsk 3:2. Gospodarze przegrywali już 0:2 w setach, ale odrobili straty i zainkasowali piąte, a trzecie z rzędu zwycięstwo w tym sezonie. Dla gdańszczan to trzecia kolejna porażka. MVP spotkania został wybrany Nicolas Szerszeń.

Faworytami tej konfrontacji byli przyjezdni, którzy chcieli wrócić na zwycięską ścieżkę po dwóch porażkach z rzędu z wymagającymi przeciwnikami. W poprzedniej serii gier podopieczni Michała Winiarskiego, mimo rezultatu 0:3 w Warszawie z VERVĄ ORLEN Paliwa, postraszyli wicemistrzów Polski, wcześniej ulegając mistrzom kraju z Kędzierzyna-Koźla - Grupie Azoty ZAKSIE 1:3. W tym samym czasie suwałczanie zainkasowali cztery punkty za wygrane tie-breaki z Visłą Bydgoszcz oraz Cerrad Czarnymi Radom. Ekipa Andrzeja Kowala zamierzała kontynuować dobrą passę.

W premierowej odsłonie pierwsze akcje padły łupem gospodarzy, którzy jednak szybko dali się stłamsić gdańszczanom. Ci w pewnym momencie prowadzili różnicą pięciu punktów, ale nie był to jeszcze przełomowy moment w secie. Przy dobrej zagrywce Bartłomieja Bołądzia ekipa Ślepska zmniejszyła straty ze stanu 12:17 do 15:17. U beniaminka PlusLigi szwankowała jednak skuteczność w ataku, co okazało się decydującym czynnikiem na finiszu rywalizacji. Siatkarze Trefla bezwzględnie bazowali na kontratakach, a dwie skończone piłki ze środka przez Pablo Crera zakończyły seta na korzyść gości.

Początek drugiego seta to znowu minimalna przewaga Ślepska, która utrzymała się do środkowej fazy rywalizacji. Wówczas dwa błędy popełnił Bołądź, który najpierw został zablokowany, a następnie trafił w antenkę, co dało dwupunktowe prowadzenie siatkarzom Trefla. W samej końcówce ten sam błąd popełnił Bartosz Filipiak i na tablicy świetlnej widniał remis 21:21. Suwałczanie nie dali jednak rady pójść za ciosem. Gdańszczanie kolejny raz wykorzystali pomyłki rywala w ataku. Ostatnia akcja to autowe uderzenie Bołądzia.

Trzecia partia była ostatnią szansą dla Ślepska, aby przedłużyć losy rywalizacji. Po wyrównanym początku i wymianie punkt za punkt, beniaminek PlusLigi zdobył cztery "oczka" z rzędu, trzykrotnie w bloku. To pozwoliło im wyjść na prowadzenie 13:9. Dobra zagrywka gospodarzy oraz proste błędy zawodników z Trójmiasta sprawiły, że kibice byli świadkami jednostronnego widowiska. Suwałczanie nie pozwolili sobie na wydarcie bezpiecznej przewagi. Seta zakończył atak z lewego skrzydła Kevina Klinkenberga.

Natchnieni zwycięstwem suwałczanie kontynuowali dobrą grę na początku kolejnego seta. Ekipa Kowala wyszła na prowadzenie 7:3. - Na dużym minusie jest czytanie gry przez gdańskich środkowych - przyznał komentujący to spotkanie Wojciech Drzyzga. Ci jednak braki w bloku nadrobili zagrywką. Po skutecznym serwisie Rubena Schotta i autowym ataku Ślepska, siatkarzom Trefla udało się doprowadzić do remisu 9:9. Od tego momentu sympatycy obu drużyn oglądali wyrównane starcie aż do stanu 22:20 dla gospodarzy. Wówczas ekipa Kowala wykorzystała kontratak i była o krok od tie-breaka. Chwilę później ubiegłoroczny pierwszoligowiec popisał się skutecznym blokiem i decydująca piąta partia stała się faktem.

A w niej od pierwszych piłek wynik oscylował wokół remisu. Przełamanie nastąpiło tuż przed zmianą stron boiska, kiedy to sprytnym, lekkim atakiem Filipiak dał prowadzenie zespołowi Trefla 8:6. Ambitni gospodarze nie składali broni, w samej końcówce nie tylko doprowadzając do remisu, ale także po bloku na Filipiaku, samemu wychodząc na prowadzenie 13:12. O losach triumfu musiała zadecydować gra na przewagi. Próbę nerwów lepiej wytrzymali miejscowi, którzy przy piłce meczowej zanotowali skuteczny blok i tym samym mogli cieszyć się z trzeciego z rzędu zwycięstwa po tie-breaku w tym sezonie.