Euroliga: Wysoka porażka Arki Gdynia z Familą Schio

Koszykarki Arki Gdynia przegrały we własnej hali z Familą Schio 47:74 (14:17, 13:16, 12:20, 8:21) w swoim ósmym meczu grupy B Euroligi. W kolejnym spotkaniu podopieczne trenera Gundarsa Vetry zmierzą się w środę 8 stycznia na wyjeździe z BLMA Montpellier.

17 października zawodniczki Arki uległy na wyjeździe Famili tylko 47:51, ale przed własną publicznością nie zdołały zrewanżować się rywalkom za tę porażkę.

O ile w pierwszej konfrontacji gdynianki bliskie były odniesienie zwycięstwa (w 36. minucie prowadziły 47:43), o tyle przed własną publicznością nie miały już za wiele do powiedzenia.

W Schio w Arce zabrakło słowackiej rozgrywającej Barbory Balintovej, natomiast w drugim spotkaniu, z powodów rodzinnych, nie zagrała Rebecca Allen, która we Włoszech zdobyła 15 punktów. Absencja Australijki (ze średnią 13,4 „oczek” na mecz jest najskuteczniejszą koszykarką drużyny) nie może jednak być usprawiedliwieniem wysokiej porażki gospodyń.

Wyrównany był tylko początek tej potyczki. W 7. minucie po akcji Balintovej gdynianki wygrywały 12:9, ale po pierwszej kwarcie było 17:14 dla przyjezdnych. W 13. minucie po rzucie za trzy Marissy Kastanek żółto-niebieskie prowadziły po raz ostatni – 21:19. 180 sekund później po trafieniu Sandrine Grudy (w obu meczach Francuzka zdobyła najwięcej punktów dla Famili) zrobiło się 28:21 dla ekipy ze Schio.

Druga połowa toczyła się pod dyktando włoskiego zespołu. Po przerwie gospodynie zdołały powiększyć swój dorobek zaledwie o 20 „oczek”, natomiast przeciwniczki rzuciły 41 punktów.

W Arce zawiodła zwłaszcza niemiecka środkowa Marie Guelich, która po raz pierwszy w tym sezonie zakończyła mecz z zerowym dorobkiem.

Podopieczne łotewskiego trenera Vetry ponownie zdecydowanie przegrały walkę na tablicach. W Schio rywalki zebrały aż 53 piłki, z czego 18 w ataku, a gdynianki 35, w tym sześć w ofensywie. W drugim meczu przewaga Famili była w tym elemencie także bardzo wyraźna – 41 (z czego 9 w ataku) do 20 (8). Drużyna gości zanotowała ponadto 24 asysty, przy ośmiu Arki.

W kolejnym spotkaniu gdynianki zmierzą się w środę 8 stycznia na wyjeździe z BLMA Montpellier. W Gdyni francuski zespół triumfował 77:73.

Arka Gdynia - Famila Schio 47:74 (14:17, 13:16, 12:20, 8:21)

Arka Gdynia: Angelika Slamova 12, Marissa Kastanek 11, Maryja Papowa 10, Amalia Rembiszewska 6, Barbora Balintova 4, Paulina Misiek 2, Sonja Greinacher 2, Marie Guelich 0, Kamila Podgórna 0.

Famila Schio: Sandrine Gruda 17, Diamond DeShields 14, Sabrina Cinili 11, Jasmine Keys 10, Francesca Dotto 6, Jillian Harmon 6, Eva Lisec 4, Valeria Battisodo 2, Martina Fassina 2, Olbis Futo Andre 2, Florencia Chagas 0.