Grand Prix FIDE: Vachier-Lagrave przegrał z Niepomniaszczim

Inne
Grand Prix FIDE: Vachier-Lagrave przegrał z Niepomniaszczim
fot. PAP

Francuz Maxime Vachier-Lagrave przegrał z Rosjaninem Janem Niepomniaszczim 0,5:1,5 w półfinale szachowego turnieju Grand Prix FIDE w Jerozolimie. Ten drugi awansuje do turnieju pretendentów, jeśli w finale pokona Chińczyka Wei Yi lub Czecha Davida Navarę.

Rozstawiony z numerem pierwszym arcymistrz znad Sekwany w przypadku zwycięstwa w półfinale mógł zapewnić sobie pierwszy w karierze awans do turnieju pretendentów (wcześniej z cyklu GP FIDE zapewnił go sobie najlepszy obecnie rosyjski szachista Aleksander Griszczuk). Francuz przegrał jednak pierwszą półfinałową partię z Niepomniaszczim, a drugą - w środę - zremisował i odpadł z rywalizacji.

 

W klasyfikacji cyklu prowadzi Griszczuk - 20 pkt, Vachier-Lagrave z 16 wciąż jest na drugim, premiowanym awansem miejscu, ale trzeci Niepomniaszczi ma tylko punkt mniej i w przypadku zwycięstwa w finale wzbogaci swój dorobek o trzy i wyprzedzi Francuza.

 

Przeciwnikiem drugiego pod względem rankingu szachisty Rosji w walce o zwycięstwo w izraelskim turnieju będzie Chińczyk Wei Yi lub Czech David Navara. W ich półfinałowym pojedynku po dwóch nierozstrzygniętych partiach jest remis 1:1 i zwycięzcę wyłonią czwartkowe dogrywki.

 

Impreza w hotelu Notre Dame Center w Jerozolimie jest czwartym i ostatnim etapem cyklu GP FIDE. Rywalizacja w Izraelu potrwa do poniedziałku.

 

W klasyfikacji generalnej kolejne miejsca za czołową trójką zajmują Szachrijar Mamedjarow (Azerbejdżan) - 10 pkt, Jan-Krzysztof Duda - 8, Wesley So (USA) - 6 oraz Daniił Dubow (Rosja), Radosław Wojtaszek, Wei Yi i Navara - po 5.

 

Pula nagród w każdym turnieju GP FIDE wynosi 130 tysięcy euro. Dodatkowo 280 tys. będzie rozdzielone między czołową dziesiątkę końcowej punktacji cyklu.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze