Polska wicemistrzem świata w teqball! Nowy sport zdobywa popularność

Inne

Z anonimowej dyscypliny w niecałe trzy lata teqball stał się w Polsce pożądanym sportem, a stoły do gry coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej i klubach sportowych. Ulubiona gra Ronaldinho przypadła do gustu Polakom, którzy mogą pochwalić się sporymi sukcesami na arenie międzynarodowej.

Po niemal trzech latach intensywnej promocji teqballa w naszym kraju i licznych sukcesach na arenie międzynarodowej, Polska wyrasta na lidera we wdrażaniu innowacyjnego sportu, a kolejne stoły do gry pojawiają się w coraz większej ilości miejsc. Na 2020 rok zaplanowanych jest kilka dużych projektów infrastrukturalnych. W pełni wyposażone strefy do gry mają powstać między innymi w: Płocku, Krakowie, Kołobrzegu i Pruszkowie.

 

W wymiarze czysto sportowym, Polska plasuje się w czubie światowego rankingu. Koronną formułą polskich teqballowców jest singiel, w którym regularnie po trofea mistrzostw świata sięga Adrian Duszak. Pochodzący z Dylewa 24-latek ma już na swoim koncie srebro i brąz światowego czempionatu. W jego dorobku brakuje jeszcze tylko tytułu dla najlepszego gracza globu.

 

 

Dominatorami w grze na zakrzywionych stołach niezmiennie pozostają Węgrzy, którzy jako pierwsi wpadli na pomysł skonstruowania stołu z wygiętym blatem i stworzenia nowego sportu opartego na piłce nożnej. Odważną ideę szybko podłapano w innych krajach i tak w 2014 roku rozpoczęła się ekspansja teqballa, który cztery lata później zyskał status statystycznie najszybciej rozwijającego się sportu na świecie.

Jak zauważył Michał Żewłakow, teqball może już za kilka lat stać się dyscypliną olimpijską, co jest głównym założeniem i marzeniem jego twórców. Przed rokiem Olimpijska Rada Azji zdecydowała się włączyć teqball do swoich dyscyplin. Dzięki temu, teqball pojawi się jako oficjalny sport na Igrzyskach Azjatyckich w 2022 roku.

 

- Biorąc pod uwagę to, jak szybko teqball zdobywa popularność, nie zdziwiłbym się gdyby, za kilka lat ten sport znalazł się na igrzyskach olimpijskich - powiedział wieloletni kapitan reprezentacji Polski.

 

Niedawno powstały Polski Związek Teqball (PZTEQ), na którego czele stanął były sędzia mistrzostw świata i prezes PZPN Michał Listkiewicz, zrzesza i asystuje polskim zawodnikom i sędziom, organizuje turnieje, szkolenia, warsztaty i współpracuje ze światowymi władzami teqball. W stoły coraz chętniej inwestują polskie kluby i akademie piłkarskie, które idą śladem największych piłkarskich marek, dla których teqball to codzienność i stały element treningowy. Ambasadorami nowatorskiego sportu są gwiazdy światowej piłki takie jak: Ronaldinho, Carles Puyol, William Gallas, Luis Figo czy Robert Pires.

 

">

kl, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze