PlusLiga: Tie-break w starciu outsiderów

BKS Visła Bydgoszcz przegrała z MKS Będzin 2:3 w meczu 11. kolejki PlusLigi. Siatkarze z Bydgoszczy rozegrali siódmy tie-break w obecnym sezonie i po raz siódmy przegrali, w trzynastu meczach tego sezonu nie zdołali jeszcze odnieść zwycięstwa. Będzinianie dzięki zwycięstwu zdołali wyprzedzić Visłę i opuścili ostatnie miejsce w tabeli.

W pierwszym secie, po początkowej przewadze przyjezdnych (3:5, 7:9), do głosu doszli gospodarze. W przejęciu inicjatywy i uzyskaniu przewagi pomogły im różnorodne i skuteczne zagrywki. Punktowali w tym elemencie Jakub Peszko (8:9), Tomasz Kalembka (11:10), Toncek Stern (15:12) oraz Jakub Urbanowicz (18:13). Przy takiej przewadze wydawało się, że bydgoszczanie pewnie tę partię wygrają. W końcówce goście dogonili rywali (23:23), a seta zwieńczyła gra na przewagi. Zwycięsko wyszła z niej Visła, a wynik na 26:24 ustalił skutecznym atakiem Peszko.

Drugą partię gospodarze rozpoczęli od falstartu (0:4, 1:6). Choć szybko odrobili straty (7:7), w środkowej części przyjezdni znów zaczęli dyktować warunki na parkiecie. Tym razem to oni lepiej prezentowali się w ofensywie i w polu zagrywki (11:15). W końcówce będzinianie kontrolowali sytuację. Rafał Faryna wywalczył piłkę setową (17:24), a Jan Fornal zamknął tę część meczu (19:25).

Set numer trzy również toczył się przy przewadze podopiecznych trenera Jakuba Bednaruka. Będzinianie prezentowali bardziej płynną i skuteczną siatkówkę, a ich grą dobrze kierował rozgrywający Grzegorz Pająk. Znów zbudowali wyraźną przewagę w środkowej części (12:16), którą utrzymali w końcówce. Faryna atakiem z prawego skrzydła uzyskał piłkę setową (18:24). Rywale jeszcze się bronili, asem popisał się Radosław Gil, ale w kolejnej akcji zepsuł zagrywkę, co oznaczało koniec tej partii (20:25).

W czwartej odsłonie gospodarze uzyskali na początku przewagę 5:3, ale przegrali pięć kolejnych akcji (5:8). Zdołali jednak wrócić do gry i tym razem to oni dyktowali warunki na parkiecie, przy słabszym przyjęciu rywali. Będzinianie zdołali co prawda odrobić straty, po asie serwisowym Fornala było 16:16, ale cztery kolejne punkty zapisali na swym koncie bydgoszczanie (20:16). W ostatnim fragmencie seta zdołali utrzymać przewagę. Blok na Fornalu dał im piłkę setową (24:20), a Paweł Gryc atakiem blok-aut (25:21) zaprosił obie drużyny na tie-breaka. W nim, przy zmianie stron punkt zaliczki mieli goście (7:8). Po asie serwisowym Pająka powiększyli różnicę do trzech oczek (9:12). Gospodarze jeszcze zdołali odgryźć się asem Gryca (12:13), ale decydujące piłki padły łupem siatkarzy MKS. Zepsuta zagrywka rywali przyniosła im ostatni punkt tego meczu (13:15). MVP: Rafał Faryna.

BKS Visła Bydgoszcz – MKS Będzin 2:3 (26:24, 19:25, 20:25, 25:21, 13:15)

BKS Visła: Tomasz Kalembka, Toncek Stern, Jakub Urbanowicz, Janusz Gałązka, Piotr Lipiński, Jakub Peszko – Kamil Szymura (libero) oraz Dawid Woch, Tomasz Bonisławski (libero), Paweł Gryc, Radosław Gil. Trener: Przemysław Michalczyk.
MKS: Dawid Dryja, Rafał Faryna, Rafał Sobański, Dawid Gunia, Grzegorz Pająk, David Sossenheimer – Michał Potera (libero) oraz Jan Fornal, Konrad Buczek, Artur Ratajczak. Trener: Jakub Bednaruk.

Terminarz i plan transmisji 11. kolejki PlusLigi:

2019-12-20: Asseco Resovia – Cerrad Enea Czarni Radom 3:1 (21:25, 25:20, 25:21, 25:17)
2019-12-20: BKS Visła Bydgoszcz – MKS Będzin 2:3 (26:24, 19:25, 20:25, 25:21, 13:15)
2019-12-21: GKS Katowice – Aluron Virtu CMC Zawiercie (sobota, godzina 14.00; transmisja – Polsat Sport)
2019-12-21: Cuprum Lubin – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2019-12-21: Indykpol AZS Olsztyn – Verva Warszawa Orlen Paliwa (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2019-12-22: Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2019-12-22: PGE Skra Bełchatów – MKS Ślepsk Malow Suwałki (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra).