Plebiscyt PS i Polsatu: Bohaterowie sprzed lat. Sylwetka Wacława Kuchara

Inne
Plebiscyt PS i Polsatu: Bohaterowie sprzed lat. Sylwetka Wacława Kuchara
fot. Przegląd Sportowy

Wacław Kuchar był laureatem pierwszego plebiscytu Przeglądu Sportowego dla najlepszego sportowca roku. Otrzymał 94 procent głosów, w pokonanym polu pozostawiając inne gwiazdy swoich czasów, między innymi Halinę Konopacką czy Józefa Kałużę. Był uniwersalnym sportowcem a także żołnierzem odradzającej się Polski. Na podstawie jego życia można byłoby napisać hollywoodzki scenariusz.

Nie będzie przesadą nazwanie Kuchara jednym z ojców założycieli polskiej piłki. Był piłkarzem przerastającym swoją epokę. Zagrał w pierwszym oficjalnym międzynarodowym meczu naszej kadry (0:1 z Węgrami). Legenda mówi, że 24-letni wówczas piłkarz był do tego stopnia oddany idei fair play, że gdy minął bramkarza rywali i stanął przed pustą bramką, zatrzymał grę, pomagając mu się podnieść, bo wcześniej niechcący go trącił. Po długoletniej, wspaniałej karierze został wybrany trzecim piłkarzem w rankingu przygotowanym z okazji pięćdziesięciolecia Polskiego Związku Piłki Nożnej (1969). Został także nominowany do jedenastki stulecia w niedawnej gali PZPN.

 

Po zakończeniu kariery sportowej nie potrafił odejść od sportu. Po II wojnie światowej był zmuszony opuścić zajęty przez Związek Sowiecki Lwów. Przeniósł się do Bytomia, gdzie próbował budować Polonię uznawaną za spadkobierczynię dorobku Pogoni. Zaangażował się głównie w sekcję hokejową. Nie miał jednak okazji dłużej popracować na Śląsku, bo przeprowadził się do Warszawy, by poprowadzić piłkarską reprezentację Polski (1947–49). Później został także działaczem sportowym oraz sędzią, przez lata był związany z Legią. W Warszawie został do śmierci, jest pochowany na Powązkach. Trudno wyobrazić sobie, jak wielką wiedzę o budującym się polskim sporcie zabrał ze sobą.

 

Więcej o Wacławie Kucharze możecie przeczytać TUTAJ.

 

Oddaj głos na swojego faworyta w 85. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu na Najlepszego Sportowca 2019 Roku [TUTAJ].

 

20 kandydatów w 85. Plebiscycie Przeglądu Sportowego do tytułu Najlepszego Sportowca 2019 Roku:

 

1. Sztafeta 4x400 m kobiet (Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic) (lekkoatletyka)
2. Paweł Fajdek (lekkoatletyka)
3. Joanna Fiodorow (lekkoatletyka)
4. Tomasz Kaczor (kajakarstwo)
5. Czwórka podwójna kobiet (Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann) (wioślarstwo)
6. Dawid Kubacki (narciarstwo klasyczne)
7. Wilfredo Leon (siatkówka)
8. Marcin Lewandowski (lekkoatletyka)
9. Robert Lewandowski (piłka nożna)
10. Piotr Lisek (lekkoatletyka)
11. Natalia Maliszewska (short track)
12. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
13. Mateusz Ponitka (koszykówka)
14. Jakub Przygoński (rajdy terenowe)
15. Mateusz Rudyk (kolarstwo torowe)
16. Malwina Smarzek-Godek (siatkówka)
17. Kamil Stoch (narciarstwo klasyczne)
18. Marta Walczykiewicz (kajakarstwo)
19. Czwórka bez sternika mężczyzn (Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński, Michał Szpakowski) (wioślarstwo)
20. Bartosz Zmarzlik (żużel)

 

Oddaj głos na swojego faworyta w 85. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu na Najlepszego Sportowca 2019 Roku [TUTAJ].

AŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze