Rasizm na stadionie Tottenhamu. Klub wszczyna dochodzenie

Obrońca Chelsea Antonio Rudiger padł ofiarą rasistowskiego zachowania kibiców Tottenhamu Hotspur. Podczas niedzielnego meczu w Londynie kilka razy kierowali pod jego adresem ksenofobiczne okrzyki i pieśni. Klub zapowiedział wszczęcie dochodzenia. Być może sprawą zajmie się też angielska federacja, gdyż zostały naruszone przepisy, obowiązujące w przypadku takiego zachowania publiczności.

Skandaliczne zachowanie kibiców Tottenhamu było reakcją na decyzję sędziego, który w 62. minucie derbowego spotkania w Londynie wyrzucił z boiska Koreańczyka Sona. Piłkarz gospodarzy został ukarany czerwoną kartką za faul na Rudigerze, Hotspurs przegrywali wtedy już 0:2. Od tego momentu obrońca za każdym razem, gdy obrońca Chelsea znajdował się przy piłce, na trybunach rozlegały się rasistowskie okrzyki, pieśni oraz odgłosy naśladujące dźwięki wydawane przez małpy.

Niemiec zachowywał zimną krew, jednak u sędziego interweniowali jego koledzy. Kapitan Chelsea, Hiszpan Cesar Azpilicueta, kilka razy  zwracał Anthony'emu Taylorowi uwagę na zachowanie części publiczności. Stadionowy spiker trzykrotnie ostrzegał kibiców, że mecz może zostać przerwany. Choć rasistowskie okrzyki nie ustały, mecz został dokończony. To może wywołać reakcję angielskich działaczy, przepisy UEFA są bowiem jednoznaczne. Jeżeli po trzech ostrzeżeniach zachowanie kibiców się nie zmienia, spotkanie musi zostać przerwane, a piłkarze powinni zejść z boiska.

Po niedzielnym spotkaniu Tottenham wydał oświadczenie, w którym przeprasza za zaistniałą sytuacje i zapowiada wszczęcie dochodzenia.

- Prowadzimy postępowanie, podczas którego ściśle współpracujemy z klubem Chelsea oraz jego piłkarzami. Chcemy znać ich opinie i spostrzeżenia. Wszelkie formy rasizmu są niedopuszczalne, nie będzie dla nich tolerancji na naszym stadionie. Sprawę traktujemy niezwykle poważnie i podejmiemy zdecydowane działania przeciwko każdemu, kto zachowuje się w taki sposób. Karą mogą być również zakazy stadionowe - napisano w komunikacie.

Mecz zakończył się zwycięstwem Chelsea, która zdominowała Tottenham. Zwycięstwo 2:0 zapewnił gościom Willian, który strzelił gole w 12. i 45. minucie.