Regaty Sydney-Hobart: Polski jacht w rekordowo dużej obsadzie

Inne
Regaty Sydney-Hobart: Polski jacht w rekordowo dużej obsadzie
fot. PAP/EPA

Tradycyjnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia rozpoczną się słynne regaty Sydney-Hobart. W jubileuszowej 75. edycji wystartuje rekordowa liczba 157 jachtów, w tym pod polską banderą "Maserati", ze skipperami Jackiem Siwkiem i Jackiem Piotrowskim. Ponadto na australijskim jachcie "Rogue Wave" popłynie Asia Pajkowska.

Połowę 16-osobowej załogi "Maserati" stanowią Polacy, ale najbardziej doświadczeni są Australijczyk David Blanchfield, który ma na koncie aż 29 startów w Sydney-Hobart, oraz holenderski nawigator Onno Schenk (10 startów).

 

- Zamierzamy wystartować spokojnie i konserwatywnie, nie ryzykować w pierwszych minutach wyścigu trwającego dwa czy trzy dni, bez przygód przebyć zatokę Sydney, (...) bezpiecznie i szybko dotrzeć do Hobart i udać się do tradycyjnego miejsca spotkań załóg w pubie Customs House jako ci, którzy właśnie ukończyli słynny, uchodzący za jeden z najtrudniejszych na świecie wyścig Sydney–Hobart - podkreślił Siwek, cytowany na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego.

 

Faworytem regat będzie australijski jacht "Wild Oats XI". Triumfował już dziewięciokrotnie, w tym w ubiegłorocznej edycji. Najszybciej dopłynął do Hobart także w 2017 roku, ale został przesunięty na drugie miejsce po uwzględnieniu protestu innego australijskiego jachtu "LDV Comanche". Rywale pobili wówczas rekord trasy - 1 doba 9 godzin 15 minut i 24 sekundy.

 

Rolex Sydney Hobart Yacht Race należą do elity pięciu najsłynniejszych profesjonalnych imprez w świecie, obok America's Cup, Volvo Ocean Race, Louis Vuitton Cup i Vendee Globe. To także jedyne regaty na tym szczeblu w formule PRO/AM (profesjonaliści/amatorzy).

 

Po raz pierwszy wyścig odbył się w 1945 roku. Trasa długości 628 mil morskich (ok. 1163 km) w linii prostej składa się z sześciu różnych odcinków: startu w ciasnym Sydney Harbour, żeglugi wzdłuż wybrzeża Australii, przejścia złowieszczej Cieśniny Bassa, następnie wzdłuż Tasmanii, nieobliczalnej Storm Bay i mety w Hobart.

PAP, WŁ

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze