Sportowe Podsumowanie Roku 2019: MMA

Sporty walki

To był rok pełen wrażeń i wielkich emocji w polskim MMA. Nasi zawodnicy notowali efektowne wygrane, ale i rozczarowujące porażki. Nadal nie doczekaliśmy się polskiego mistrza w najważniejszej organizacji na świecie UFC. Kolejne milowe kroki stawiały za to polskie federacje. Jaki to był rok dla polskiego MMA? Obejrzyjcie Sportowe Podsumowanie Roku 2019!

Swoje ambicje na europejskim rynku podkreśliła KSW, organizując kolejną galę w Wielkiej Brytanii i po raz pierwszy w Chorwacji. Swoje historie pisały FEN i Babilon MMA, kwitując intensywny rok unifikacyjnym starciem dwóch mistrzów. Do świadomości polskich kibiców na dobre przebiła się Armia Fight Night promująca MMA w wojsku i prezentująca umiejętności mundurowych fanom sportów walki. Przypomnijmy sobie jak wyglądało 12 ostatnich miesięcy z udziałem biało-czerwonych w najważniejszej światowej organizacji oraz największych rodzimych federacjach!

 

Zaczynamy od największych na świecie! Polacy stoczyli w 2019 roku 16 walk w UFC. Bilans to siedem zwycięstw i dziewięć porażek. Wspomnienie słodko-gorzkiego smaku występów naszych zawodników niebawem może pójść w niepamięć. Już w marcu o tytuł w kategorii słomkowej powalczy była mistrzyni, Joanna Jędrzejczyk. "JJ" w 2019 roku w oktagonie pojawiła się raz. W październiku pokonała na punkty Michelle Waterson. Oby czas poświęcony na odpoczynek pozwolił naszej mistrzyni zresetować myśli i powrócić na tron podczas gali UFC 248. Rywalką Joanny Jędrzejczyk będzie Weili Zang, która odebrała pas Jessice Andrade.

 

Wiele radości przysporzył kibicom Jan Błachowicz, chociaż rok zaczął nieszczęśliwie, od porażki z Thiago Santosem. To oddaliło Polaka od wymarzonej walki o pas mistrzowski. Na kolejny pojedynek Janka czekaliśmy do lipca. NA UFC 239 Błachowicz przywitał w kategorii półciężkiej legendę wagi średniej, Luke’a Rockholda, wygrywając w wielkim stylu i wracając na drogę do walki o tytuł.

 

W listopadzie nasz najlepszy półciężki wygrał niejednogłośną decyzją sędziów z kolejnym zawodnikiem zmieniającym kategorię na wyższą - Ronaldo Jacare Souzą. W lutym Jan Błachowicz będzie miał okazję zrewanżować się Coreyowi Andersonowi za porażkę z 2015 roku. Zwycięzca powinien doczekać się walki o pas.

 

Dwie cenne wygrane odniósł Krzysztof Jotko. Trzy pojedynki stoczył natomiast Michał Oleksiejczuk. Lord rozpoczął od efektownych zwycięstw nad Gianem Villante i Gadzhimuradem Antigulovem, ale w ostatnim pojedynku 2019 roku musiał uznać wyższość Ovince’a St. Preux. Kolejna walka Polaka w lutym, a jego rywalem będzie Jimmy Crute.

 

Dwa przegrane pojedynki stoczyła Karolina Kowalkiewicz. Źle 2019 rok będą wspominać także Marcin Tybura, Oskar Piechota oraz Salim Touhari.

 

Miejmy nadzieję, że w nadchodzącym roku nasi reprezentanci w UFC będą mieli więcej szczęścia i już w marcu będziemy cieszyć się z mistrzowskiego pasa Joanny Jędrzejczyk. Kto wie, może w drugiej połowie roku w walce o tytuł zobaczymy też Jana Błachowicza?

 

Na naszej ziemi, ale nie do końca, KSW w 2019 roku potwierdziła międzynarodowe aspiracje. Polska federacja zorganizowała sześć gal, z których dwie odbyły się poza krajem. KSW po raz trzeci już zorganizowała event w Londynie. W Wembley Arenie świętowaliśmy jubileusz, oglądając 50. numerowaną galę. W listopadzie KSW po raz pierwszy pojawiła się w Chorwacji. Gala w Zagrzebiu ściągnęła do hali tysiące zakochanych w MMA bałkańskich kibiców. O międzynarodowości KSW stanowi także elitarne grono mistrzów. Aż sześciu czempionów to zawodnicy z zagranicy!

Na polskim rynku wiele dzieje się także za plecami potentata. Grupa pościgowa nie poddaje się i łączy siły w rywalizacji o względy kibiców. Jednym z najważniejszych wydarzeń roku była z pewnością unifikacyjna walka dwóch mistrzów kategorii piórkowej. Czempion FEN Adrian Zieliński zmierzył się z mistrzem Babilon MMA – Danielem Rutkowskim. Stawką były oba pasy. Pojedynek odbył się podczas historycznej, pierwszej gali MMA zorganizowanej pod ziemią w Kopalni Wieliczka.

 

Współpraca FEN i Babilon MMA przypadła do gustu kibicom, ekspertom oraz szefom organizacji i będzie miała swoją kontynuację. Pewne jest, że na gali FEN 28 zobaczymy rewanżowe starcie Rutkowskiego z Zielińskim. Fani MMA chętnie zobaczyliby także walkę czempionów wagi półśredniej. Mistrzem FEN w kategorii do 77 kilogramów został Andrzej Grzebyk, który pokonał Kamila Gniadka. W Babilon MMA pas dzierży Daniel Skibiński. Skiba w grudniu po raz pierwszy obronił tytuł w starciu Łom-Ali Nalgiewem.

 

Z gali na galę znakomicie rozwija się Armia Fight Night. Organizacja promuje mieszane sztuki walki w wojsku i prezentuje umiejętności żołnierzy fanom sportów walki. AFN oferuje polskim kibicom konfrontacje przedstawicieli służb mundurowych oraz zawodników na najwyższym krajowym poziomie. Najbardziej medialną walką było starcie byłego czempiona KSW Krzysztofa Kułaka z Albertem Odzimkowskim.

 

Dynamiczny rozwój mieszanych sztuk walki pociągnął za sobą wzrost zainteresowania także amatorską odmianą sportu. W listopadzie w Bahrajnie odbyły się mistrzostwa świata Amatorskiego MMA IMMAF 2019 z udziałem naszej reprezentacji. W turnieju wystartowało prawie 500 zawodników z ponad 50 krajów. Wyselekcjonowana przez stowarzyszenie MMA Polska kadra sięgnęła tam po trzy medale w kategoriach juniorskich. Złoto w wadze atomowej wywalczyła Magdalena Czaban. Srebrne krążki wywalczyli w wadze lekkiej Emil Piątek i w ciężkiej Błażej Romanowski.

 

W załączonym materiale wideo obejrzyjcie Sportowe Podsumowanie Roku 2019: MMA!

Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze