Duda w czołówce MŚ w Rosji! Pokonał 16-letniego arcymistrza

Inne
Duda w czołówce MŚ w Rosji! Pokonał 16-letniego arcymistrza
fot. PAP

Jan-Krzysztof Duda z dorobkiem 4,5 pkt z pięciu partii plasuje się na czwartym miejscu w mistrzostwach świata w szachach szybkich, które w czwartek rozpoczęły się w Moskwie. Tyle samo punktów ma jeszcze czterech innych arcymistrzów, na czele z Chińczykiem Wang Hao.

Po jednej trzeciej zaplanowanego na 15 rund turnieju drugi jest Szachrijar Mamedjarow z Azerbejdżanu, trzeci reprezentant Izraela Ilia Smirin, a piąty Leinier Dominguez Perez z USA - wszyscy po 4,5 pkt. Szóste miejsce zajmuje mistrz świata w szachach klasycznych Norweg Magnus Carlsen - 4 pkt.

 

Duda, który przed rokiem w Sankt Petersburgu był 13. w MŚ w tego rodzaju rywalizacji, w pierwszym dniu w Moskwie zremisował tylko jedną partię - z reprezentantem gospodarzy Siemionem Chaninem. W czterech pozostałych odniósł zwycięstwa, kończąc dzień wygraną z uważanym za nadzieję światowych szachów, startującym pod flagą FIDE 16-letnim arcymistrzem z Iranu Alirezą Firouzją.

 

Czterech kolejnych Polaków zgromadziło po 2,5 pkt i zajmują następujące lokaty: 92. Mateusz Bartel, 93. Bartosz Soćko, 94. Grzegorz Gajewski, 111. Kacper Piorun. Natomiast Radosław Wojtaszek, który rywalizację rozpoczął od trzech porażek jest 178. z dorobkiem 1,5 pkt.

 

W 12-rundowym turnieju kobiet po czterech seriach gier prowadzą z kompletem wygranych reprezentantka Rumunii Irina Bulmaga, Gruzinka Meri Arabidze i Rosjanka Olga Giria.

 

Monika Soćko z dorobkiem 2,5 pkt zajmuje 29. miejsce, a Klaudia Kulon z 50-procentowym bilansem (2 pkt z 4 partii) jest 50.

 

W imprezie w Moskwie uczestniczy 207 zawodników i 121 zawodniczek.

psl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze