MŚ w szachach szybkich: Duda trzeci po dziesięciu rundach

Jan-Krzysztof Duda plasuje się na trzecim miejscu po drugim dniu rozgrywanych w Moskwie mistrzostw świata w szachach szybkich. 21-letni arcymistrz z Wieliczki w dziesięciu rundach zdobył 7,5 pkt. O pół punktu więcej uzyskał samodzielny lider, mistrz świata w szachach klasycznych Norweg Magnus Carlsen.

Oprócz Dudy, po 7,5 pkt zgromadziło dwóch zawodników: Chińczyk Wang Hao i Francuz Maxime Vachier-Lagrave. Obrońca tytułu Rosjanin Daniił Dubow zajmuje dopiero 25. lokatę (6,5 pkt). W sobotę rozegranych zostanie ostatnich pięć rund.

W piątek Duda przegrał pierwszą partię w mistrzostwach - z Szachrijarem Mamedjarowem z Azerbejdżanu, dwie następne zremisował i dwie wygrał, kończąc dzień zwycięstwem nad Rosjaninem Pawłem Ponkratowem.

Pozostali reprezentanci Polski zajmują dalsze lokaty: 85. Bartosz Soćko, 87. Kacper Piorun, 92. Radosław Wojtaszek (po 5,5 pkt), 93. Mateusz Bartel (5 pkt) oraz 136. Grzegorz Gajewski (4,5 pkt).

W 12-rundowym turnieju kobiet po ośmiu seriach gier prowadzą z dorobkiem 6,5 pkt Rumunka Irina Bulmaga, Chinki Zhongyi Tan i Tingjie Lei oraz Ukrainka Maria Muzyczuk. Monika Soćko zdobyła 4,5 pkt i zajmuje 44. miejsce, a Klaudia Kulon ma 3 pkt i jest dopiero 91.

W imprezie w Moskwie uczestniczy 207 zawodników i 121 zawodniczek.

W niedzielę i poniedziałek w Moskwie odbędą się mistrzostwa świata w szachach błyskawicznych. Przed rokiem w tej odmianie królewskiej gry Duda wywalczył srebrny medal, ustępując tylko Carlsenowi.