Tokio 2020: Mistrzyni olimpijska z Barcelony pobiegnie w sztafecie z ogniem

Inne
Tokio 2020: Mistrzyni olimpijska z Barcelony pobiegnie w sztafecie z ogniem
fot. PAP/EPA

Kolejni znani japońscy sportowcy, w tym pływaczka Kyoko Iwasaki, która w Barcelonie w 1992 roku zdobyła złoty medal olimpijski w wieku 14 lat, wezmą udział w sztafecie z ogniem igrzysk Tokio 2020.

Iwasaki pobiegnie w sztafecie w prefekturze Shizuoka na wyspie Honsiu, skąd pochodzi. Natomiast inną prefekturę z tej wyspy - Okayamę, reprezentować będą w tym wydarzeniu lekkoatletka Yuko Arimori, która zdobyła srebro w maratonie w Barcelonie oraz brąz na tym dystansie cztery lata później w Atlancie, a także łyżwiarz figurowy Daisuke Takahashi. 33-latek wywalczył brązowy medal zimowych igrzysk w Vancouver w 2010 r.

 

- Uczestnictwo w sztafecie letnich igrzysk to będzie dla mnie zupełnie nadzwyczajne doświadczenie. Będę się tym cieszyć najbardziej jak potrafię - powiedział Takahashi.

 

Z ogniem pobiegnie też obecnie 62-letni trzykrotny medalista z Los Angeles (1984) gimnastyk Shinji Morisue, który wywalczył w USA m.in. złoto na drążku.

 

Ogniem wznieconym w starożytnej Olimpii 12 marca będą się opiekować podczas lotu z Grecji do Japonii trzykrotna mistrzyni olimpijska w zapasach Saori Yoshida oraz judoka Tadahiro Nomura, trzykrotny złoty medalista igrzysk.

 

Sztafetę rozpoczną 26 marca japońskie złote medalistki mistrzostw świata w piłce nożnej z 2011 roku. Bieg wystartuje z piłkarskiego centrum treningowego w Fukushimie, miasta, które wskutek tsunami z 2011 roku zostało dotknięte jeszcze jedną tragedią - awarią elektrowni atomowej. Łącznie sztafeta, w której weźmie udział około 10 tysięcy osób, będzie przemierzać Japonię przez 121 dni i dotrze do wszystkich 47 prefektur.

 

Igrzyska w Tokio rozpoczną się 24 lipca, a zakończą 9 sierpnia 2020.

mt, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie