MŚ w szachach szybkich: Duda siódmy, złoto dla Carlsena

Jan-Krzysztof Duda wywalczył w Moskwie siódme miejsce w mistrzostwach świata w szachach szybkich. W 15 rundach zdobył 10 pkt. Zwyciężył Norweg Magnus Carlsen - 11,5, a wśród kobiet złoty medal zdobyła reprezentantka Indii Humpy Koneru - 9 pkt (z 12 partii) .

Carlsen, mistrz świata w szachach klasycznych i lider rankingu FIDE, który samodzielnie prowadził po dwóch dniach rywalizacji nie pozwolił odebrać sobie prowadzenia. Przed ostatnią rundą miał punkt przewagi nad najgroźniejszymi rywalami i remisując z Amerykaninem Hikaru Nakamurą zapewnił sobie złoty medal, a jego przeciwnik z dorobkiem 10,5 pkt obronił brązowy. Przed rokiem w Sankt Petersburgu Norweg zajął piąte miejsce, co było dla niego wielkim rozczarowaniem. Teraz po czterech latach wrócił na tron w szachach szybkich. Za zwycięstwo otrzymał 60 tys. dol.

Drugą lokatę w turnieju rozgrywanym w strefie VIP stadionu piłkarskiego Łużniki zajął, także z bilansem 10,5 pkt, mieszkający we Francji 16-letni Irańczyk Alireza Firouzja, ze względu na konflikt jego kraju urodzenia z Izraelem występujący pod flagą FIDE.

Najlepszy polski szachista, klasyfikowany na 20. miejscu w rankingu szachów szybkich FIDE, do ostatniej rundy liczył się w rywalizacji o miejsce na podium. Musiałby jednak wygrać w niej czarnymi z Amerykaninem kubańskiego pochodzenia Leinierem Dominguezem Perezem, notowanym na 13. miejscu światowej listy. Partia zakończyła się jednak remisem po 17 posunięciach.

Wcześniej w sobotę Duda doznał czarnymi drugiej porażki w mistrzostwach - z notowanym na trzecim miejscu w świecie Nakamurą. Dwie kolejne partie - z Rosjaninem Peterem Swidlerem (29.) i Francuzem Maxime'em Vachier-Lagrave (2.) - zremisował, a w przedostatniej, 14. rundzie w pięknym stylu zamatował Gadira Gusejnowa (56.) z Azerbejdżanu. 21-letni arcymistrz z Wieliczki poprawił swoją pozycję w porównaniu z mistrzostwami sprzed roku, w których wywalczył 13. miejsce. Oprócz medalistów wyprzedzili go jeszcze: Rosjanin Władisław Artemiew - 10,5, reprezentant Armenii Lewon Aronjan i Dominguez Perez - po 10.

Pozostali reprezentanci Polski zajęli w Moskwie następujące lokaty: 34. Mateusz Bartel - 9 pkt, 63. Radosław Wojtaszek - 8, 113. Grzegorz Gajewski - 7,5, 125. Bartosz Soćko, 135. Kacper Piorun - po 7.

W 12-rundowym turnieju kobiet trzy czołowe szachistki zdobyły po 9 punktów. Zwyciężyła Humpy Koneru z Indii po dodatkowym barażu z Chinką Tingjie Lei, a brązowy medal wręczono Turczynce Ekaterinie Atalik.

Monika Soćko zgromadziła 7 pkt i zajęła 34. lokatę, a Klaudia Kulon z dorobkiem 6,5 pkt została sklasyfikowana na 55. miejscu.

W imprezie w Moskwie uczestniczyło 207 zawodników i 122 zawodniczki.

W niedzielę i poniedziałek w stolicy Rosji odbędą się mistrzostwa świata w szachach błyskawicznych. Przed rokiem w tej odmianie królewskiej gry Duda wywalczył srebrny medal, ustępując tylko Carlsenowi.