MŚ w szachach błyskawicznych: Duda ósmy po 12 rundach, prowadzi Carlsen

Jan-Krzysztof Duda z dorobkiem 8,5 pkt z 12 partii plasuje się na ósmym miejscu w dwudniowych mistrzostwach świata w szachach błyskawicznych, które w niedzielę rozpoczęły się w Moskwie. Prowadzi broniący tytułu Norweg Magnus Carlsen - 10 pkt.

Na drugim miejscu klasyfikowany jest Rosjanin Maksim Matłakow - 9,5 pkt, a na trzecim brązowy medalista sprzed roku Amerykanin Hikaru Nakamura.

Carlsen przegrał w niedzielę jedną partię - w siódmej rundzie z Rosjaninem Dmitrijem Andriejkinem i dwie zremisował. Na jego drodze stawali m.in. Radosław Wojtaszek w piątej rundzie (obaj mieli wówczas po cztery zwycięstwa) i Bartosz Soćko w dziesiątej (obaj po 7,5 pkt), ale - tak jak siedmiu innych rywali - musieli uznać wyższość aktualnego lidera rankingu.

Duda, który przed rokiem w Sankt Petersburgu zdobył srebrny medal, a w obecnych mistrzostwach rozstawiony jest z numerem siódmym, doznał w niedzielę dwóch porażek czarnym kolorem. Już w drugiej rundzie nieoczekiwanie uległ Rosjaninowi Andriejowi Jesipience, a w szóstej pokonał go srebrny medalista MŚ w szachach szybkich 16-letni Irańczyk Alireza Firouzja, startujący pod flagą FIDE. Arcymistrz w Wieliczki wygrał w niedzielę siedem partii, a dzień kończył trzema kolejnymi remisami, m.in. czarnymi z wyżej notowanym Chińczykiem Yangyi Yu (numer 5.) i Szachrijarem Mamedjarowem z Azerbejdżanu.

Kolejni polscy arcymistrzowie zajmują następujące lokaty: 13. Bartosz Soćko - 8 pkt, 32. Wojtaszek - 7,5, 95. Mateusz Bartel - 6, 121. Grzegorz Gajewski - 5,5, 164. Kacper Piorun - 4,5.

W turnieju kobiet po dziewięciu z 17 serii gier prowadzi broniąca tytułu Rosjanka Kateryna Łachno - 8 przed swoją rodaczką Aleksandrą Kosteniuk, świeżo upieczoną mistrzynią w szachach szybkich Humpy Koneru z Indii oraz kolejnymi reprezentantkami gospodarzy Darią Czaroczkiną i Aliną Kaszlinską - wszystkie po 7 pkt.

Monika Soćko zgromadziła 5,5 pkt i zajmuje 26. miejsce, a Klaudia Kulon z dorobkiem 4,5 pkt jest 61.

W poniedziałek dokończenie turniejów blitza, rozgrywanych w loży VIP piłkarskiego stadionu Łużniki, w których uczestniczy 206 zawodników i 122 zawodniczki.