NBA: 30. zwycięstwo Milwaukee Bucks

Koszykarze Milwaukee Bucks nie zwalniają tempa. W poniedziałek odnieśli 30. zwycięstwo w lidze NBA, wygrywając na wyjeździe z Chicago Bulls 123:102. - To duże osiągnięcie, ale możemy być jeszcze lepsi - powiedział lider zwycięzców Grek Giannis Antetokounmpo.

MVP poprzedniego sezonu, który wrócił do gry po dwóch meczach nieobecności z powodu bólu pleców, zdobył 23 punkty i miał 10 zbiórek. Najlepszym strzelcem gości był tym razem Khris Middleton - 25 pkt, notując także sześć zbiórek i cztery asysty.

Było to trzecie z rzędu zwycięstwo zawodników trenera Mike'a Budenholzera, którzy jako jedyny zespół w lidze rozpoczną Nowy Rok z 30 wygranymi. Taką liczbę zwycięstw "Kozły" miały ostatnio w grudniu 1980 roku, wtedy podobnym osiągnięciem cieszyli się także koszykarze Phoenix Suns. - To zdecydowanie zaskakujące, że wygraliśmy 30 spotkań jeszcze przed styczniem. To duże osiągnięcie, ale możemy być jeszcze lepsi. Musimy stale się poprawiać, ponieważ celem jest jak najlepsza gra pod koniec sezonu - skomentował Antetokounmpo.

Liderem gospodarzy w ofensywie był zdobywca 19 punktów Zach LaVine, chociaż spudłował aż 16 z 23 rzutów gry. Bardziej efektywnie wspierał go Fin Lauri Markkanen - 18 pkt, przy 50-procentowej skuteczności (sześć celnych z 12 prób, w tym pięć z dziewięciu "trójek"). Najlepsze w lidze "Kozły" (30-5) prowadzą w Konferencji Wschodniej przed Boston Celtics (22-8) i Miami Heat (24-9).

Zespół z Florydy przegrał w Waszyngtonie z ekipą Wizards 105:123. Gospodarze, którzy przed poniedziałkową konfrontacją przegrali dziewięć z 11 ostatnich spotkań, przystępowali do meczu w Capital One Arena bez siedmiu kontuzjowanych graczy. Zabrakło m.in. lidera zespołu w zdobywanych punktach i asystach, dwukrotnego uczestnika Meczu Gwiazd Bradleya Beala. Potrafili jednak poradzić sobie z wyżej notowanym rywalem.

W szeregach "Czarodziejów" wyróżniła się trójka graczy z ponaddwudziestopunktową zdobyczą: Jordan McRae - 29, Garrison Mathews - 28 oraz francuski środkowy Ian Mahinmi, który odnotował rekord kariery - 25, trafiając m.in. dwa z trzech rzutów za trzy. Liderem gości był Jimmy Butler - 27.

Jedyną tego dnia dogrywką kończył się mecz w Minneapolis, gdzie miejscowi Timberwolves pokonali Brooklyn Nets 122:115, przerywając serię dziewięciu porażek w hali Target Center. Shabazz Napier ustanowił swój rekord sezonu, zdobywając dla gospodarzy 24, z czego osiem w dodatkowym czasie gry, wygranym 19:12.

Pierwszoroczniak Jarrett Culver popisał się rekordem kariery - 21 pkt, Keita Bates-Diop dodał 15, a Robert Covington - 14. Środkowy z Senegalu Gorgui Dieng, który w siódmym kolejnym meczu zastąpił w pierwszej piątce kontuzjowanego Karla-Anthony'ego Townsa miał double-double: 11 pkt i 20 zbiórek.

Najlepszym strzelcem spotkania był rozgrywający gości Spencer Dinwiddie - 36 pkt, osiem asyst i pięć zbiórki. Nets nieco ponad dwie minuty przed końcem czwartej kwarty prowadzili różnicą pięciu punktów, ale pozwolili się doścignąć i przegrali w dogrywce, co oznacza trzecią porażkę z rzędu.

Najdłuższą w lidze serię 11 kolejnych przegranych zakończyli Phoenix Suns, wygrywając nieoczekiwanie na wyjeździe z Portland Trail Blazers 122:116. Po pierwszej kwarcie goście przegrywali różnicą 19 punktów. Zwycięstwo zapewnili sobie w czwartej odsłonie, wygranej 39:27. Na ten sukces najbardziej zapracowali Devin Booker - 33 pkt, sześć zbiórek i siedem oraz Kelly Oubre Jr. - 29, w tym rekordowe w karierze siedem celnych "trójek", oraz hiszpański rozgrywający Ricky Rubio - 18 i 13 asyst.

W ekipie gospodarzy wyróżnili się Damian Lillard - 33 i siedem asyst, CJ McCollum - 25 i sześć decydujących podań oraz Hassan Whiteside - 16, 22 zb. i trzy bloki. Trail Blazers przegrali czwarty mecz z rzędu. W Konferencji Zachodniej prowadzą drużyny, które w poniedziałek odpoczywały: Los Angeles Lakers (26-7) przed Denver Nuggets (23-9) i Los Angeles Clippers (23-11).