Francja rozbiła Serbię! Zaskakująca inauguracja kwalifikacji olimpijskich siatkarzy

W pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego siatkarzy do igrzysk olimpijskich Tokio 2020 Francja niespodziewanie wygrała z Serbią 3:0. Kolejne spotkania grupy B zostaną rozegrane w poniedziałek, gdy Niderlandy zagrają z Serbią, a Bułgaria z Francją.

Konfrontacja mistrzów Europy Serbów z czwartą drużyną czempionatu Starego Kontynentu – Francją, zapowiadała się niezwykle interesująco. Faworytem byli podopieczni trenera Slobodana Kovacia. O Trójkolorowych natomiast dużo mówiło się ostatnio w kontekście konfliktów wewnątrz drużyny. W składzie na kwalifikacje w Berlinie zabrakło atakującego Stephena Boyera, z powodu kontuzji stopy wypadł też przyjmujący Thibault Rossard. Z urazami borykali się też obecni w Berlinie Kevin Tillie i Julien Lyneel.

Mimo tych kłopotów, w pierwszym secie lepiej zaprezentowali się siatkarze Francji. Na początku uzyskali przewagę (9:6) i choć Serbowie odrobili straty (13:13), końcówka znów należała do Trójkolorowych. Dobra gra w obronie, skuteczne kontrataki i szczelny blok były atutami ekipy Laurenta Tillie. Właśnie blok przyniósł im decydujący punkt w tej partii (25:21).

Od początku drugiej odsłony Serbowie zabrali się do roboty. Szybko odskoczyli przeciwnikom (2:7, 3:9), ale w środkowej części seta roztrwonili przewagę. Yacine Louati popisał się asem serwisowym i było 15:15, w kolejnej akcji zaatakował Jean Patry, potem Louati znów zaserwował asa, a fatalną dla Serbów sekwencję akcji zwieńczył ich autowy atak (18:15). W końcówce przewagę mieli Trójkolorowi, kilka razy skutecznie zaatakował Earvin N'Gapeth, a wynik na 25:21 ustalił blokiem Louati.

Set numer trzy długo miał wyrównany przebieg (13:13, 20:20). Kluczowe akcje znów zapisali na swym koncie Trójkolorowi. Efektownym atakiem popisał się... rozgrywający Antoine Brizard (22:20), potem Patry zaatakował blok-aut (23:21), blok na Srecko Lisinacu dał piłkę meczową (24:21), a trzecią część meczu (25:22) i całe spotkanie zakończył Patry.

W turnieju kwalifikacyjnym w Berlinie gra osiem reprezentacji, które podzielono systemem serpentynowym na dwie grupy. W grupie A rywalizują: Niemcy, Belgia, Słowenia i Czechy, a w grupie B: Serbia, Francja, Bułgaria i Niderlandy. Awans do półfinałów uzyskają po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup. Kwalifikację do igrzysk olimpijskich Tokio 2020 uzyska tylko zwycięzca tej imprezy.

Francja – Serbia 3:0 (25:21, 25:21, 25:22)

Francja: Benjamin Toniutti, Jean Patry, Earvin N'Gapeth, Barthelemy Chinenyeze, Kevin Tillie, Nicolas Le Goff – Jenia Grebennikov (libero) oraz Antoine Brizard, Julien Lyneel, Yacine Louati, Kevin Le Roux. Trener: Laurent Tillie.
Serbia: Nikola Jovovic, Nemanja Petric, Uros Kovacevic, Aleksandar Atanasijevic, Marko Podrascanin, Srecko Lisinac – Nikola Petković (libero) oraz Petar Krsmanović, Marko Ivović, Mihajlo Matić, Bozidar Vucicević. Trener: Slobodan Kovac.