Kwalifikacje olimpijskie siatkarzy: Bułgaria sensacyjnie wygrała z Francją!

Bułgaria wygrała z Francją 3:2 w meczu grupy B rozgrywanego w Berlinie europejskiego turnieju kwalifikacyjnego siatkarzy do igrzysk olimpijskich Tokio 2020. Spotkanie nie stało na najwyższym poziomie, sporo było chaosu i punktowych serii. Widać było, że obie ekipy walczą nie tylko z przeciwnikiem, ale i z własnymi słabościami.

Pierwszą partię starcia Bułgarów z Francuzami śmiało można nazwać setem zagrywek. Obie ekipy zdobyły łącznie jedenaście punktów serwisami (6–5). Obie drużyny punktowały seriami. Początkowo przewagę miała Bułgaria (4:1), potem do głosu doszli Trójkolorowi (4:8, 10:13, 13:16). Później inicjatywę przejęli reprezentanci Bułgarii. Po serii dobrych zagrywek Rozalina Penczewa uzyskali przewagę 22:18, ale popis w polu zagrywki dał jeszcze Benjamin Toniutti (22:21). Kluczowe piłki padły łupem Bułgarów. As Welizara Czernokożewa (24:21) przyniósł im piłkę setową, rywale obronili się w dwóch akcjach, ale skuteczny atak Cwetana Sokołowa zamknął tę partię (25:23).

Druga partia nie przyniosła większych emocji. Francuzi mieli przewagę w ofensywie, w bloku, rywale nie punktowali w tym secie zagrywką (0–2). W efekcie gra toczyła się przy wyraźnej przewadze Trójkolorowych (5:8, 9:16, 11:18), którzy pewnie zmierzali po zwycięstwo. Przypieczętował je skutecznym atakiem ze środka Nicolas Le Goff (17:25).

To jest mecz, jakby grali w turnieju sylwestrowym, a w bidonach mieli szampana zamiast napojów – powiedział komentujący to spotkanie Wojciech Drzyzga w trakcie trzeciej partii. Gra obu ekip nadal falowała, sporo było chaosu, mało długich wymian. Bułgarzy doszli do siebie po fatalnym drugim secie i tym razem to oni przeważali (8:5, 16:13), a dużą rolę odegrały zmiany wprowadzone przez trenera Silvano Prandiego. W końcówce jego podopieczni prowadzili już 21:14, ale Francuzi zaczęli odrabiać straty. W polu zagrywki błysnął Earvin N'Gapeth, a po jego asie różnica zmalała do dwóch oczek (23:21). Bułgarzy zdołali jednak wygrać, a Aleks Grozdanow ustalił wynik seta na 25:22.

Laurent Tillie musiał zmienić rozgrywającego i w trakcie trzeciego seta Antoine Brizard zastąpił Toniuttiego. W czwartej odsłonie inicjatywę odzyskali Trójkolorowi (6:8, 12:16). Po kolejnej punktowej serii powiększyli dystans do pięciu oczek (15:20), ale Bułgarzy nie rezygnowali. Po asie serwisowym Wiktora Josifowa było 19:21. Cóż z tego, skoro cztery kolejne punkty zapisali na swym koncie Francuzi. Skutecznie zaatakował Jean Patry, N'Gapeth obił blok rywali, a w dwóch ostatnich akcjach Barthelemy Chinenyeze zanotował dwa punktowe bloki (19:25).

Trójkolorowi doprowadzili więc do tie-breaka, lepiej rozpoczęli go jednak Bułgarzy, którzy przy zmianie stron mieli trzy oczka zaliczki (8:5). W dalszej części tego seta siatkarze trenera Prandiego dominowali na parkiecie, błyszczał ich lider Sokołow. To po jego asie serwisowym (121 km/h) Bułgaria prowadziła 12:6, to on wywalczył piłkę meczową. W ostatniej akcji w aut zaatakował Chinenyeze (15:8) i niespodziewane zwycięstwo Bułgarów stało się faktem.

Najwięcej punktów: Cwetan Sokołow (23), Martin Atanasow (15), Wiktor Josifow (12) – Bułgaria; Jean Patry (20), Earvin N'Gapeth (17), Barthelemy Chinenyeze (13) – Francja. Obie ekipy zdobyły łącznie aż 27 punktów bezpośrednio z zagrywki (14–13; 4 asy Josifow, a pięciu innych zawodników po 3 asy).

We wcześniejszych meczach grupy B Francja pokonała w niedzielę Serbię 3:0, a w poniedziałek Niderlandy przegrały z Serbią 0:3. W turnieju kwalifikacyjnym w Berlinie gra osiem reprezentacji, które podzielono systemem serpentynowym na dwie grupy. W grupie A rywalizują: Niemcy, Belgia, Słowenia i Czechy, a w grupie B: Serbia, Francja, Bułgaria i Niderlandy. Awans do półfinałów uzyskają po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup. Kwalifikację do igrzysk olimpijskich Tokio 2020 uzyska tylko zwycięzca tej imprezy.

Bułgaria – Francja 3:2 (25:23, 17:25, 25:22, 19:25, 15:8)

Bułgaria: Cwetan Sokołow, Wiktor Josifow, Todor Skrimow, Rozalin Penczew, Georgi Seganow, Swetosław Gocew – Teodor Sałparow (libero) oraz Petar Karakaszew (libero), Martin Atanasow, Welizar Czernokożew, Nikołaj Penczew, Aleks Grozdanow. Trener: Silvano Prandi.
Francja: Benjamin Toniutti, Jean Patry, Earvin N'Gapeth, Barthelemy Chinenyeze, Kevin Tillie, Nicolas Le Goff – Jenia Grebennikov (libero) oraz Antoine Brizard, Yacine Louati, Daryl Bultor, Julien Lyneel. Trener: Laurent Tillie.

Wyniki i terminarz grupy B turnieju kwalifikacyjnego do IO Tokio 2020 (Berlin, 5–10 stycznia):

2020-01-05: Francja – Serbia 3:0 (25:21, 25:21, 25:22)
2020-01-06: Niderlandy – Serbia 0:3 (18:25, 18:25, 17:25)
2020-01-06: Bułgaria – Francja 3:2 (25:23, 17:25, 25:22, 19:25, 15:8)
2020-01-07: Bułgaria – Niderlandy (grupa B; wtorek, godzina 14.00; transmisja – Polsat Sport Extra)
2020-01-08: Serbia – Bułgaria (grupa B; środa, godzina 14.30; transmisja – Polsat Sport Extra)
2020-01-08: Francja – Niderlandy (grupa B; środa, godzina 20.45; transmisja – Polsat Sport Extra)