MŚ w szachach kobiet: Remis Ju z Goriaczkiną w drugiej partii

Broniąca tytułu Chinka Wenjun Ju zremisowała w Szanghaju z Rosjanką Aleksandrą Goriaczkiną w drugiej partii meczu o szachowe mistrzostwo świata kobiet. W rywalizacji zaplanowanej na 12 rund jest remis 1:1.

W poniedziałek obrończyni tytułu grała białymi. Partia zakończyła się po 40 posunięciach. Na wtorek zaplanowano pierwszy dzień przerwy w meczu.

29-letnia Ju, druga szachistka w światowym rankingu, broni w swoim rodzinnym mieście tytułu wywalczonego w listopadzie 2018 roku w rosyjskim Chanty-Mansyjsku w turnieju rozgrywanym systemem pucharowym.

Osiem lat młodsza Goriaczkina, czwarta na liście FIDE, zakwalifikowała się do meczu o szachową koronę jako zwyciężczyni czerwcowego turnieju kandydatek w Kazaniu, w którym w pokonanym polu zostawiła m.in. byłe mistrzynie świata Chinkę Zhongyi Tan i swoją rodaczkę Aleksandrę Kosteniuk.

Mecz zakończy się w sytuacji, gdy jedna z zawodniczek uzyska 6,5 pkt. W przypadku remisu 6:6 po 12 partiach, 24 stycznia odbędą się dogrywki.

Pierwsze sześć partii zostanie rozegranych w Szanghaju do 12 stycznia włącznie. Druga część rywalizacji odbędzie się we Władywostoku, począwszy od 16 stycznia.

W puli nagród organizatorzy zagwarantowali najwyższą w historii meczów o MŚ kobiet kwotę 500 tysięcy euro, 60 procent dla zwyciężczyni, 40 - dla pokonanej.