Kwalifikacje olimpijskie siatkarzy: Zwycięstwo Niderlandów z Francją na otarcie łez

Reprezentacja Niderlandów przegrywała już 0:2, by ostatecznie pokonać Francję 3:2 w ostatnim meczu fazy grupowej turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich. Mimo porażki to Trójkolorowi zagrają w półfinale rozgrywek.

Mimo że Francuzi wydawali się być zdecydowanymi faworytami tego spotkania początek nie był dla nich łatwy. Siatkarze z Niderlandów zawiesili poprzeczkę bardzo wysoko i prowadzili wyrównaną grę aż do stanu 17:17. Dopiero wtedy Trójkolorowym udało się po raz pierwszy odskoczyć na dwa punkty i nieco uspokoić grę. W kluczowym momencie pomylił się lider zespołu Roberto Piazzy Nimir Abdel-Aziz. W ostatniej akcji błąd w przyjęciu popełnił Thijs Ter Horst, a to dało Francuzom zwycięstwo 25:21.

Po zmianie stron gra Niderlandów kompletnie się posypała. Rozpoczęli od wyniku 1:5 i długo nie byli w stanie odrobić strat. Dopiero w końcowej fazie seta zniwelowali różnicę do dwóch oczek. Siatkarze Laurenta Tillie wrócili do swojego poziomu i ponownie uciekli rywalom. Trener Piazza zareagował prosząc o przerwę, lecz to nic nie zmieniło. Kilka minut później Francja prowadziła 2:0.

W związku z ogromną przewagą swojego zespołu trener Tillie pozwolił sobie na kilka roszad w składzie. Wprowadzeni na boisko zawodnicy nie ustępowali jednak poziomem szóstkowym graczom kompletnie tłamsząc rywali. Kiedy wydawało się, że Francuzi pewnie wygrają 3:0 Pomarańczowi powrócili do gry. Po fragmencie wyrównanej walki przedłużyli losy spotkania o przynajmniej jedną partię. Jak się później okazało czwarty set również nie był ostatnim. Holendrzy doprowadzili do tie-breaka i w nim również okazali się lepsi.

Francja - Niderlandy 2:3 (25:21, 25:20, 21:25, 19:25, 11:15)

Francja: Benjamin Toniutti, Earvin N'Gapeth, Nicolas Le Goff, Jean Patry, Kevin Tillie, Barthelemy Chinenyeze, Jenia Grebennikov (L) oraz Julien Lyneel (L), Antoine Brizard, Keivn Le Roux, Julien Winkelmuller, Daryl Bultor, Yacine Louati, Timothee Carle

Niderlandy: Wessel Keemink, Jelte Maan, Fabian Plak, Nimir Abdel-Aziz, Thijs Ter Horst, Michael Parkinson, Just Drankers (L) oraz Marteen Van Garderen, Ewoud Gommans (L), Wouter Ter Maat, Robbert  Andringa