PŚ w biathlonie: W Oberhofie pierwsze zawody w 2020 roku

Po przerwie świąteczno-noworocznej biathloniści wznawiają od czwartku w Oberhofie rywalizację w Pucharze Świata. Polki będą chciały powetować sobie w Niemczech nieudane występy w Le Grand Bornand w ostatniej rundzie cyklu w 2019 roku.

We Francji obiecujący był tylko sprint w wykonaniu Kamili Żuk, która zajęła 16. miejsce. W późniejszym biegu na dochodzenie spadła jednak o 33 lokaty. Kinga Zbylut zajęła 59. i 45. pozycję, a dotychczas najlepsza w polskiej kadrze Monika Hojnisz-Staręga wystąpiła tylko w sprincie, w którym uplasowała się na 61. miejscu.

Żadna z Polek nie zakwalifikowała się do biegu ze startu wspólnego, w którym prawo występu ma 25 najlepszych biathlonistek w klasyfikacji generalnej oraz pięć z najlepszymi wynikami danej rundy PŚ.

W programie zawodów w Oberhofie również jest ta konkurencja, co oznacza, że Biało-Czerwonym potrzebne są wysokie lokaty w czwartkowym sprincie na 7,5 km. To jedyna szansa na znalezienie się w czołówce, bowiem poza tym w Niemczech zaplanowane są tylko sztafety.

W Niemczech wystąpi również Magdalena Gwizdoń, której decyzją niemieckiego trenera Michaela Greisa zabrakło w ostatnich zawodach 2019 roku w Le Grand Bornand. Najstarsza z Polek nie zdobyła jeszcze w tym sezonie punktów do klasyfikacji generalnej PŚ.

Ta sztuka nie udała się też żadnemu z Polaków w rywalizacji mężczyzn: Grzegorzowi Guzikowi, Łukaszowi Szczurkowi oraz Andrzejowi Nędzy-Kubińcowi. Ta trójka w dalszym ciągu stanowić będzie trzon kadry, a na sztafetę dołączy 22-letni Marcin Szwajnos, który zastąpi chorego Mateusza Janika.

Ani w Oberhofie, ani w zaplanowanej na 15-19 stycznia rundzie PŚ w Ruhpolding, nie wystąpi lider klasyfikacji generalnej Johannes Thingnes Boe. Broniący Kryształowej Kuli Norweg w tym okresie ma zostać ojcem.

Transmisje zawodów Pucharu Świata w biathlonie na sportowych antenach Polsatu.