Kwalifikacje olimpijskie siatkarek: Bułgaria wygrała w ostatnim meczu grupowym

Reprezentacja Bułgarii zanotowała pierwsze zwycięstwo w turnieju kwalifikacyjnym w Apeldoorn. Podopieczne Ivana Petkova na zakończenie fazy grupowej pokonały Azerbejdżan 3:1 (25:23, 25:19, 21:25, 25:22).

Dla siatkarek z Bułgarii była to szansa na pierwsze zwycięstwo w turnieju. Wcześniej uległy 1:3 Polsce i 0:3 Niderlandom. Azerbejdżan rozgrywał do tej pory tylko mecz z gospodyniami i przegrał go nie urywając nawet seta. Ciężko było więc wskazać faworyta tego spotkania.

Początek wyglądał lepiej w wykonaniu Azerek. Prowadziły już 6:3, by chwilę później przegrywać 7:8. W dalszej fazie seta Bułgarki coraz mocniej dominowały, lecz w końcówce nawiązała się wyrównana walka. Ostatecznie to Bułgaria wygrał 25:23, lecz ekipa przeciwna nabrała wiatru w żagle przed zmianą stron.

Otwarcie drugiej partii było bardzo podobne do początku pierwszej. Po fragmencie wyrównanej gry Azerki wyszły na prowadzenie, by za kilka chwil przegrywać. Tym razem końcówka rozstrzygnęła się jednak zdecydowanie na korzyść Bułgarek, które zwyciężyły 25:19.

Kiedy wydawało się, że trzeci set będzie jedynie formalnością siatkarki z Azerbejdżanu zerwały się do walki. Zdołały przedłużyć losy spotkania, lecz nie na długo, bo zaledwie jednego seta. W czwartej partii znowu lepsze były Bułgarki i to one mogły cieszyć się z pierwszego zwycięstwa w tym turnieju.

Bułgaria - Azerbejdżan 3:1 (25:23, 25:19, 21:25, 25:22)