Kwalifikacje olimpijskie siatkarek: Miłe złego początki Chorwacji. Triumf Belgii

W pierwszym czwartkowym meczu w ramach kwalifikacji olimpijskich siatkarek reprezentacja Belgii pokonała Chorwację 3:1 i tym samym przedłużyła swoje szanse na wyjście z grupy.

Przed tym spotkaniem oba zespoły miały na swoim koncie zerowy dorobek punktowy. Belgijki po zaciętym meczu przegrały z Niemkami 1:3, natomiast Chorwatki musiały uznać wyższość Turczynkom w takich samych rozmiarach.

Bezpośrednia konfrontacja była zatem okazją do pierwszych "oczek" dla jednych i drugich. Pierwszy set rozpoczął się od wyrównanej gry, lecz w jego środkowej fazie Chorwatki przejęły inicjatywę. Przestój Belgii sprawił, że na tablicy świetlnej widniał wynik 21:12 dla rywalek z Bałkanów! W końcówce Belgjiki zmniejszy dystans, ale ostatecznie przegrały do 20.

Druga partia była zgoła odmienna i od początku do końca miała zacięty i wyrównany przebieg. W pewnym momencie Chorwatki prowadziły już 12:9 i mogło wydawać się, że znowu odskoczą od przeciwniczek. Te jednak wyciągnęły wnioski i potrafiły dotrzymać im kroku. O losach tej odsłony zadecydowała gra na przewagi. W niej Chorwatki miały dwie piłki setowe, których nie potrafiły wykorzystać. Uczyniły to Belgjiki, które tym samym doprowadziły do remisu w meczu.

Trzeci set, niczym premierowa partia, nie miał zbyt dużej historii. Tym razem to jednak Belgia dominowała, idąc za ciosem. Już po pierwszych piłkach Chorwatki przegrywały 5:10. Belgjiki kontrolowały przebieg wydarzeń, będąc lepszym w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Stłamszone Chorwatki musiały pogodzić się z wysoką porażką do 16.

Czwarta odsłona długo mogła sugerować, że kibice w hali w Apeldoorn będą świadkami tie-breaka. Po dwóch przegranych setach, Chorwatki bowiem wróciły do dobrej gry i prowadziły 14:11. Zawodniczki z Bałkanów nie umiały jednak utrzymać wysokiego pułapu i dały się dogonić rywalkom, które następnie wrzuciły wyższy bieg. W końcówce Belgijki odskoczyły na kilka "oczek" i nie pozwoliły Chorwatkom na dogonienie się. To oznaczało triumf w secie oraz w całym meczu 3:1.

Przed obiema reprezentacjami jeszcze jedno starcie w grupie B. Belgia zmierzy się z Turcją w meczu, którego stawką będzie wyjście z grupy, natomiast Chorwacja na pożegnanie z turniejem zagra z Niemcami.

Belgia - Chorwacja 3:1 (20:25,28:26,25:16,25:22)