Kwalifikacje olimpijskie siatkarzy: Niemcy zameldowali się w finale

Reprezentacja Niemiec pokonała 3:1 Bułgarię w półfinale turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich 2020. W finale podopieczni Andrei Ganiego zmierzą się z Francuzami.

W drodze do półfinału Niemcy pokonali pewnie Belgów i Czechów, a na koniec zmagań grupowych przegrali ze Słowenią w pięciu setach i ostatecznie w grupie A zajęli drugie miejsce. Grupę B zaś wygrała Bułgaria, która bez straty seta odprawiła Niderlandy, a po tie-breakach wygrywała z Francją i Serbią.

Ostatnie dwa spotkania Bułgarów z naszymi zachodnimi sąsiadami również kończyły się w pięciu setach. W czerwcu 2019 roku w Lidze Narodów górą byli "Junacy", a rok wcześniej w tych samych rozgrywkach triumfowali Niemcy. W czwartek skorzystać mogli ze swojej największej gwiazdy, Georga Grozera, który w meczu z Belgią doznał kontuzji. Na najważniejsze spotkania udało mu się wrócić.

W pierwszym secie Niemcy od początku zdobyli prowadzenie i nie oddali go do samego końca. Dobrze dysponowany był Grozer, po stronie Bułgarów za punktowanie odpowiadał głównie Cwetan Sokołow. Pojedynek tych dwóch zawodników był ozdobą tego spotkania. Po stronie Niemców wyróżniał się jeszcze Christian Fromm. W końcówce pierwszej partii oba zespoły zaczęły więcej grać środkiem, a nasi zachodni sąsiedzi wygrali do 20.

Druga odsłona w pierwszej fazie nie była wyrównana. Niemcy szybko wyszli na pięciopunktowe prowadzenie. W pewnym momencie prowadzili już 16:9 i wydawało się, że drugi set pewnie padnie ich łupem. Bułgarzy nie zamierzali odpuszczać i zaczęli gonić wynik. Doszli rywali na jeden punkt, ale ostatecznie kolejna partia zakończyła się wygraną ekipy Andrei Gianiego 25:23.

Bułgaria nie załamała się jednak i wygraną w trzecim secie wróciła do gry. Świetnie funkcjonował blok, a kapitalnie zaczął grać Sokołow także na zagrywce. Wygrana 25:20 zapowiadała ogromne emocje w czwartej odsłonie. W niej Niemcy zaczęli częściej blokować lidera przeciwników. Znowu w pierwszej części seta udało im się odskoczyć, na cztery punkty. Bułgarzy konsekwentnie gonili przeciwników i w końcu im się to udało.

Niemcy jednak zachowali zimną krew w najważniejszym momencie. Uciekli w końcówce na trzy oczka i przewagi tej już nie roztrwonili. Niemcy wygrali z Bułgarami 3:1 i w finale turnieju zagrają o awans na igrzyska z Francuzami.

Bułgaria - Niemcy 1:3 (20:25, 23:25, 25:20, 23:25)