Całkiem nowa drużyna narodowa. Kim są reprezentanci Polski na EHF Euro 2020?

Piłka ręczna
Kim są reprezentanci Polski na EHF Euro 2020?
Galeria zdjęć (17)

Jeżeli ktoś ogląda piłkę ręczną tylko przy okazji występów Polaków na wielkich imprezach, połowy naszych reprezentantów na EURO 2020 nie widział na oczy. Kilku kolejnych - ledwie kojarzy. Bez problemu rozpozna trzech, góra czterech. Pora przedstawić więc zawodników, którzy w piątek rozpoczynają walkę w mistrzostwach Europy.

Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro to był ostatni turniej reprezentacji, która przez dekadę dawała nam mnóstwo radości. Szmal, Bielecki, bracia Lijewscy, bracia Jureccy, Siódmiak, Tkaczyk, Jurasik, Jurkiewicz. Te nazwiska z łezką w oku wspominają nawet ci, którzy szczypiorniakiem nie pasjonują się na co dzień.

 

Zaczęło się od od wicemistrzostwa świata w 2007 roku. Pod wodzą Bogdana Wenty Polacy sięgnęli jeszcze po brąz kolejnego mundialu, zajęli 5. miejsce w igrzyskach olimpijskich w Pekinie i czwarte na austriackim EURO. Kadencja Michaela Bieglera to z kolei niespodziewany medal mistrzostw świata w Katarze oraz budzące gigantyczne emocje i takież zainteresowanie - choć ostatecznie rozczarowujące - EURO 2016 w Polsce.

 

Ostatnim rozdziałem tej pięknej historii był wspomniany już turniej olimpijski w Rio, w którym kadrę poprowadził Talant Dujszebajew. Z Brazylii Polacy wrócili z czwartym miejscem i tytułem króla strzelców Karola Bieleckiego.

 

Siłą rozpędu Biało-czerwoni dojechali jeszcze do Francji, na mistrzostwa świata 2017. Ale bardzo mocno już wtedy przebudowana drużyna, mimo momentami niezłej postawy, z pięciu grupowych spotkań wygrała jedno, z Japonią. Na pocieszenie pozostał triumf w Pucharze Prezydenta, czyli w zmaganiach drużyn, dla których zabrakło miejsca w 1/8 finału.

 

Tamten mundial sprzed trzech lat to dla czterech obecnych kadrowiczów jedyne wspomnienie udziału w wielkiej imprezie. A i tak mogą uchodzić za doświadczonych na tle większości kolegów. Selekcjoner Patryk Rombel do Szwecji zabrał bowiem aż dziewięciu szczypiornistów, dla których ruszające właśnie EURO będzie absolutnym debiutem w mistrzowskim turnieju.

 

Najwyższa pora, żeby się poznać.

Szymon Rojek, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie